Rezygnacja ze studiów
Zdarzają się sytuacje, że kontynuowanie kształcenia na uczelni nie jest możliwe. Jakie są powody rezygnacji ze studiów? Jak należy skutecznie zrezygnować ze studiów? Czy jest możliwe wznowienie kształcenia w tej samej szkole wyższej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Powody rezygnacji ze studiów
Wybór studiów nie zawsze okazuje się trafiony. Niekiedy to, czego spodziewaliśmy się po danym kierunku studiów jest sporym rozczarowaniem, tematyka kształcenia nie wciąga, poziom trudności przerasta. Różne sytuacje życiowe powodują, że rezygnacja z obecnych studiów staje się koniecznością.
Do najczęstszych powodów rezygnacji ze studiów należą:
- niezaliczenie semestru/roku
- brak zainteresowania tematyką kierunku
- zmiana planów życiowych
- pogorszenie sytuacji finansowej
Każdy student rozpoczynający kształcenie na określonym kierunku związany jest z uczelnią umową cywilnoprawną. Reguluje ona m.in. odpłatność za usługi edukacyjne, ale też wpis warunkowy czy powtarzanie semestru/roku.
W czasie obowiązywania umowy wszelkie wynikające z niej zobowiązania są wiążące aż do momentu jej wypowiedzenia.
Jeśli więc pojawi się ostateczna decyzja o rezygnacji, wymaga ona sformalizowania i wypowiedzenia zawartej wcześniej umowy, aby zakończyć stosunki łączące z uczelnią.
Jest to szczególnie ważne w sytuacji niezaliczenia semestru lub roku w terminie. To co prawda przesłanka do skreślenia osoby będącej w takiej sytuacji z listy studentów, ale nie zawsze tak się dzieje. Student ma zawsze prawo wnioskować o przedłużenie terminu sesji, zatem inicjatywa dziekana czy kierownika innej jednostki organizacyjnej skreślenia nie następuje od razu.
Niekiedy bywa wszczęte postępowanie w tym zakresie, o którym oczywiście student zostaje powiadomiony, jednak nadal wiąże go umowa z uczelnią i obowiązują wszelkie wynikające z niej obowiązki, choćby w kwestii opłat.
Rezygnacja ze studiów - formalności
Jeśli więc nie widzisz dla siebie przyszłości na danej uczelni – koniecznie sformalizuj rozwiązanie umowy.
Wymagane jest w takiej sytuacji złożenie stosownego oświadczenia, zawierającego dane studenta, określenie kierunku studiów, specjalności, trybu studiowania oraz wolę skreślenia z listy studentów.
Data dostarczenia rezygnacji jest wówczas wiążąca i w momencie skutecznego dostarczenia adresatowi oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy, przestaje ona obowiązywać.
Forma dostarczenia oświadczenia woli bywa różna. Można odpowiedni dokument wysłać pocztą, listem polecony, doręczyć osobiście (dbając o potwierdzenie odbioru z zaznaczeniem na kopii daty). Wiążące jest także wypełnienie odpowiedniego formularza na koncie studenta w uczelnianym systemie obsługi studentów. Najbezpieczniej zawsze dopytać, jaka forma jest w uczelni preferowana.
Od momentu złożenia oświadczenia woli o rezygnacji ze studiów uczelnia nie ma prawa pobierać żadnych opłat, jest zobowiązana zwrócić już pobrane nadpłacone kwoty proporcjonalnie do niewykorzystanych zajęć. Zwrotowi podlegają również opłaty za wpis warunkowy bądź awans, jeżeli student w sposób faktyczny nie skorzysta z tych usług.
Z kolei obowiązkiem studenta jest rozliczenie się ze wszystkich zobowiązań względem biblioteki czy domu studenckiego (jeśli korzystał).
Podsumowując, rezygnacja ze studiów:
- wymaga formy pisemnej (najczęściej na formularzu dostępnym na uczelni)
- skutecznego dostarczenia wniosku do odpowiedniej jednostki uczelnianej.
Wznowienie studiów
Wznowienie studiów, czyli tzw. reaktywacja jest możliwa, jeśli student wcześniej został skreślony z listy studentów, ale zaliczył co najmniej jeden rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich lub jeden semestr studiów drugiego stopnia.
Jest możliwość wznowienia studiów na tym samym kierunku studiów, na który osoba była pierwotnie przyjęta.
Warunkiem wznowienia jest złożenie stosownego wniosku.
Istotne, aby od momentu zakończenia niezaliczonego semestru nie minął określony czas. Termin ten jest różny na różnych uczelniach: 3, 4 a nawet 5 lat.
Wznowienie następuje na rok studiów, z którego masz zaległości, po określeniu różnic programowych, dodatkowo po wypełnieniu wszystkich zobowiązań względem uczelni.
Wznowienie studiów nie dotyczy osób, które:
- zostały wydalone z uczelni z powodu ukarania karą dyscyplinarną
- zostały skreślone z listy studentów, lecz kierunek, na którym studiowały już nie jest prowadzony.
Studenci skreśleni z powodu niezaliczenia pierwszego semestru studiów, wznawiają studia na ogólnych zasadach rekrutacji określonych odrębnymi przepisami.