Rzeźba – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
W procesie rekrutacji na kierunki artystyczne, jakim jest choćby Rzeźba, nacisk kładziony jest na weryfikację uzdolnień plastycznych, predyspozycji artystycznych. Kandydaci powinni wykazać się swoimi dokonaniami twórczymi, odbywają praktyczne egzaminy, przystępują do rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście warunkiem koniecznym udziału w naborze jest posiadanie świadectwa maturalnego. Dowiedz się, jak wyglądają egzaminy wstępne oraz gdzie można studiować Rzeźbę.
Rzeźbę oferują tylko publiczne uczelnie artystyczne.
Nie trafiają tam osoby przypadkowe. Kandydaci wyróżniają się szczególnymi uzdolnieniami plastycznymi, wrażliwością na sztukę. Egzaminy wstępne wymagają posiadania już warsztatu twórczego, doświadczenia artystycznego. Studia na rzeźbie wybierają najczęściej absolwenci Liceów Sztuk Plastycznych, uczestnicy zajęć kół zainteresowań związanych z plastyką.
Warto mieć na uwadze, że wiele uczelni organizuje konsultacje dla kandydatów na studia. To świetna okazja skonfrontowania swoich dokonań z opiniami fachowców, otrzymania cennych wskazówek odnośnie do tematyki i jakości prac, które będą podlegały ocenie w procesie rekrutacji.
Najczęściej przygotowane wcześniej portfolio prezentowane jest komisji w postaci dokumentacji fotograficznej, wysyłanej wcześniej do uczelni.
Rzeźba – rekrutacja na kierunek
Sprawdzamy szczegółowe zasady naboru w wybranych uczelniach.
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu nie wskazuje konkretnych przedmiotów wymaganych na maturze. Kluczowe jest jej pomyślne zdanie. Kandydaci przystępują do egzaminu wstępnego, obejmującego wiele etapów. Pierwszym krokiem jest przegląd samodzielnie wykonanych prac artystycznych, potwierdzających zainteresowanie sztukami plastycznymi. W kolejnym krokiem jest egzamin z rysunku i malarstwa oraz rozmowa kwalifikacyjna.
Portfolio kandydata na Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu powinno zawierać rysunki postaci z modela, rzeźbiarskie studium portretowe oraz inne małe formy rzeźbiarskie. Dodatkowo przygotować należy list motywacyjny oceniający własne predyspozycje, prezentujący powody wyboru kierunku, swoje pasje i zainteresowania, miejsce pochodzenia.
Kolejny etap rekrutacji obejmu rozmowę kwalifikacyjną w trakcie której omawiane będzie portfolio, list motywacyjny, a także poruszane zagadnienia związane z kulturą i sztuką, z naciskiem na rzeźbę.
Egzamin wstępny do Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi obejmuje przegląd prac kandydata oraz rozmowę kwalifikacyjną. Wykonane prace rysunkowe, malarskie, fotograficzne czy filmowe i przestrzenne, jak np. instalacje, rzeźby, obiekty rzemieślnicze prezentowane są w postaci dokumentacji zapisanej cyfrowo.
Również przegląd prac w połączeniu z rozmową kwalifikacyjną obowiązuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Przesłane portfolio powinno zawierać zdjęcia rzeźb, kompozycji przestrzennych, prac rysunkowych, szkiców, a także prac prezentujących działalność artystyczną w zakresie fotografii, grafiki, projektowania graficznego, malarstwa czy dokonań multimedialnych. Podczas rozmowy z kandydatem omawiane będą jego prace artystyczne oraz sprawdzana wiedza o zjawiskach z dziedziny sztuk wizualnych i współczesnej kultury, a także prezentowane własne inspiracje i preferencje artystyczne.
Sprawdź pełną listę uczelni oferujących studia na kierunku Rzeźba.
Rzeźba – studia pokrewne
Może zainteresują Cię także takie kierunki jak:
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
***
Zobacz inne kierunki studiów artystycznych.
Czytaj więcej o studiach artystycznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.