Studia medyczne w Lublinie i woj. lubelskim
Marzy Wam się praca z osobami chorymi? Chcecie zdobyć wiedzę i kwalifikacje, aby leczyć innych, wspierać w odzyskiwaniu sprawności, utrzymywaniu dobrej kondycji?
A może to tradycja rodzinna i chęć pójścia drogą zawodową rodziców czy dziadków powoduje wybór studiów medycznych?
Jeśli zatem rozważacie kształcenie z zakresu medycyny, podpowiemy Wam, jakie są możliwości kształcenia w tym zakresie w Lublinie i woj. lubelskim.
Kandydaci na studia medyczne
To osoby pracowite, wytrwałe, cierpliwe, o wysokiej wrażliwości i empatii. Potrafiące łatwo nawiązać kontakt z pacjentem, wysłuchać go, precyzyjnie wyjaśnić zalecenia, planowane sposoby leczenia.
Praca związana z leczeniem innych, opieką i profilaktyką zdrowotną wymaga ciągłego dokształcania się i uzupełniania wiedzy.
Jakie studia medyczne?
Wymieńmy kierunki typowo medyczne oraz tzw. okołomedyczne, które możecie studiować w uczelniach Lublina i woj. lubelskiego:
Jednolite studia magisterskie obejmują następujące kierunki:
Analityka medyczna
Farmacja
Fizjoterapia
Lekarski
Lekarsko-dentystyczne
Jednolite studia magisterskie to w przypadku kierunku lekarskiego – sześć lat nauki oraz kilkunastomiesięczny staż, kończący się egzaminem, którego pozytywny wyniki jest równoznaczny z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu lekarza. To jednocześnie moment, kiedy znaczna część osób rozpoczyna dalszy etap kształcenia specjalizacyjnego.
Studia na pozostałych powyższych kierunkach trwają pięć lat. Niektóre podobnie kończą się stażem i egzaminem zawodowym lub wymagają zrealizowania odpowiedniej liczby godzin praktyk.
Powyższa oferta, z wyjątkiem fizjoterapii, odnosi się tylko do Uniwersytetu Medycznego.
Rekrutacja na kierunek lekarski i lekarsko dentystyczny odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii i matematyki oraz do wyboru chemii lub fizyki.
Kandydaci na farmację muszą zdać maturę z chemii, punktowane są także wyniki z matematyki lub biologii.
Studia pierwszego stopnia, z możliwością kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia:
Te kierunki możecie studiować na Uniwersytecie Medycznym, ale też w wielu innych publicznych i niepublicznych szkołach wyższych.
Rekrutacja na te studia przebiega najczęściej w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyki.
Niektóre uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. Sprawdzajcie zawsze szczegóły na ten temat w serwisach rekrutacyjnych.
Biomedycyna
Dietetyka
Elektroradiologia
Higiena stomatologiczna
Kosmetologia
Pielęgniarstwo
Położnictwo
Ratownictwo medyczne
Techniki dentystyczne
Które uczelnie oferują kształcenie medyczne?
Może zaskoczyć Was długa lista uczelni.
Oczywiście najbogatszą ofertę w tym obszarze kształcenia prezentuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Znaczna część kierunków zarezerwowana jest tylko dla tej uczelni.
Jednak wiele studiów związanych z ochroną i ratowaniem zdrowia, leczeniem i profilaktyką rozpocząć można w innych szkołach tego regionu.
Zajrzyjcie na portale rekrutacyjne poniższych uczelni:
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie
Na koniec przed Wami kilka rad związanych z przygotowaniami do matury, parę słów o samych studiach na stomatologii i trudach nauki.
Opowiada absolwentka pierwszego roku: