Barman
Znawcy branży mawiają, że barman jest jak ksiądz. Tylko zamiast siedzieć w konfesjonale, stoi za ladą. Nie tylko przygotowuje i serwuje drinki, ale bardzo często jest powiernikiem problemów, słucha zwierzeń klientów, życiowych historii, smutnych i wesołych opowieści, czyli trochę jak kapłan cierpliwie wszystko przyjmuje, doradza, wspiera, pociesza.
No i oczywiście także jego obowiązuje „tajemnica spowiedzi”. Dobry barman przyciąga klientów. Od niego zależy, czy gość wróci i jak dużo pieniędzy zostawi w lokalu. Barman powinien odznaczać się miłą aparycją, taktownością, uprzejmością. Musi posiadać wiedzę z zakresu doboru składników serwowanych drinków, potrafić określić proporcje, techniki przygotowania koktajli alkoholowych.
Aby zostać dobrym barmanem nie wystarczą same chęci. Nie tak łatwo uzyskać pracę w tym zawodzie bez odpowiednich kursów i doświadczenia. Barman powinien odznaczać się miłą aparycją, taktownością, uprzejmością. Musi posiadać wiedzę z zakresu doboru składników serwowanych drinków, potrafić określić proporcje, techniki przygotowania koktajli alkoholowych. Ważna jest w jego pracy inwencja twórcza, dzięki której stworzy własne, oryginalne drinki, które mogą stać się znakiem charakterystycznym dla danego klubu i przyciągną więcej klientów.
Jak zostać barmanem?
Pracodawcy coraz częściej wymagają od kandydata wykształcenia minimum średniego (najlepiej z tytułem technika z zakresu gastronomii bądź hotelarstwa), znajomości co najmniej jednego języka obcego oraz praktyki w zawodzie. Można ją zdobyć w trakcie wielu kursów barmańskich i warsztatów. Nie wystarczy ukończenie tylko jednego z nich. Rynek cały czas się zmienia, młodzi ludzie (którzy są głównymi klientami barów) są nastawieni na nowości, ciekawostki, niekonwencjonalny sposób podawania drinków. W Polsce istnieje stowarzyszenie barmanów, do którego mogą należeć osoby, które ukończyły kurs Barman-Mixer II stopnia. To stowarzyszenie może nadać barmanom tytuł „master bartender”, który jest największym wyróżnieniem w tym zawodzie.
Można wyróżnić dwa typy sztuki barmańskiej: klasyczny oraz freestyle. Aby móc wykonywać ten zawód koniecznie trzeba poznać tajniki tego pierwszego, który obejmuje wiedzę o napojach, sposobach ich mieszania, proporcjach. Drugi typ to swoisty pokaz artystyczny, podczas którego barman w bardzo efektowny sposób, używając wielu tricków i sztuczek żonglerskich przygotowuje drinki jednocześnie zabawiając klientów.
Jak już wspomniano, nie są wymagane konkretne studia, natomiast ukończenie kierunków z zakresu gastronomii na pewno będzie dobrą bazą do uzyskania kwalifikacji barmańskich.
Gdzie do pracy?
Pracy barmani mogą szukać pracy przede wszystkim w:
- pubach,
- barach,
- restauracjach,
- dyskotekach,
- klubach,
- hotelach,
- kasynach,
- na statkach wycieczkowych.
Zarobki barmanów
Zarobki barmana bywają bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj na początku pracy barman otrzymuje pensje rzędu 1800 zł - 3000 zł miesięcznie. Jednak jego finalne wynagrodzenie zależy przede wszystkim od zaangażowania. Zadowoleni klienci potrafią zostawić duże napiwki. A to one mają największy wpływ na ostateczną wysokość wynagrodzenia barmana.
Do świata za barem zaprasza Was Łukasz: