Politolog
Politolog to teoretyk nauki o polityce, zajmujący się analizą zjawisk oraz procesów politycznych. Politologa winna cechować wrażliwość na wydarzenia życia politycznego w kraju i na świecie oraz pasja poznania jego mechanizmów. Politolog musi być aktywny, lubić pracę w grupie i być otwarty na innych. Musi też nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Swoje poglądy powinien umieć prezentować zdecydowanie, a ich obrona w dyskusji powinna być jedną z głównych umiejętności.
Politologia stała się w Polsce dziedziną szanowaną, podobnie jak na Zachodzie, gdzie rzesze doradców, analityków politycznych, wpływowych dziennikarzy i naukowców stanowią wsparcie dla polityków nawet niskiego szczebla. Dzięki temu stają się oni politycznym zapleczem i choć pozostają w cieniu polityków, w środowisku rośnie ich opiniotwórcza siła.
Rolą politologów jest m.in. diagnozowanie problemów politycznych i społecznych, kierowanie organami administracji publicznej i samorządowej. Zajmują się kreowaniem wizerunku organizacji, prowadzą kampanie wyborcze oraz zarządzają instytucjami międzynarodowymi.
Jak zostać politologiem?
Aby zostać politologiem, należy wybrać studia na kierunku Politologia oferowane. Znajdują się w ofercie większości uniwersytetów, ale także wielu niepublicznych szkół wyższych o profilu humanistycznym.
Studenci zdobywają wiedzę na temat analizowania i podejmowania decyzji politycznych, dokonywania samodzielnej, pogłębionej i naukowo uargumentowanej analizy zjawisk oraz procesów zachodzących w życiu publicznym. Poznają metody badań w różnych dyscyplinach (metodologia), studiują ustroje i systemy polityczne, myśl polityczną, politykę gospodarczą, zagadnienia filozofii, historii, socjologii oraz systemów partyjnych.
W ramach Politologii studenci zaliczają następujące przedmioty: historia powszechna XX w., wstęp do teorii polityki, historia Polski, systemy polityczne Europy, administracja publiczna, historia doktryn politycznych, międzynarodowe stosunki polityczne, system polityczny RP, socjologia stosunków politycznych, komunikacja polityczna, współczesne doktryny polityczne, polityka społeczna, teoria organizacji i zarządzania, system władzy lokalnej.
Przykładowe specjalności oferowane na studiach politologicznych to: administracja europejska, public relations i dziennikarstwo, samorządność terytorialna, sprawy międzynarodowe, media i komunikowanie społeczne, administracja i służby publiczne, informacja publiczna i komunikowanie społeczne, doradztwo i komunikowanie polityczne, dyplomacja Nowej Europy, instytucje i administracja publiczna, bezpieczeństwo państwa, cywilizacje pozaeuropejskie, dyplomacja i stosunki międzynarodowe, marketing polityczny, studia europejskie, marketing polityczny z elementami dziennikarstwa, zarządzanie projektami Unii Europejskiej, polityka samorządowa i administracja, polityka bezpieczeństwa państwa, media i komunikowanie społeczne, polityka migracyjna.
Gdzie do pracy?
Warto podkreślić, że politolog to raczej rodzaj wykształcenia niż konkretny zawód.
Najwięcej politologów trafia do mediów. Procent politologów, którzy zajmują się polityką, nie jest wysoki. Łatwiej zostać analitykiem-ekspertem, a politolodzy są do tego najlepiej przygotowani. Politolog-ekspert może być analitykiem prowadzącym badania i opracowującym analizy systemów politycznych, historii i myśli politycznej, stosunków międzynarodowych, instytucji i organizacji politycznych.
Miejsca pracy dla politologa-doradcy to kancelarie najwyższych urzędów w państwie (Kancelarie Sejmu, Senat, Kancelaria URM, Kancelaria Prezydenta RP), a także fundacje i centra informacji. Absolwenci politologii zostają też urzędnikami administracji państwowej, publicznej czy komunalnej.
Politolodzy mogą być naukowcami, którzy uczą w szkołach wyższych oraz prowadzą badania naukowe z teorii polityki, systemów politycznych, historii polityki i myśli politycznej. Wreszcie mogą być specjalistami od komunikacji społecznej, którzy wspomagają polityków w kreowaniu wizerunku publicznego.
Pracują także w działach marketingu firm, w działach handlowych, zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, które prowadzą wymianę handlową na skalę międzynarodową. Tam potrzebna jest wiedza o innych kulturach politycznych.
Zarobki politologów
Zarobki są zależnie od stanowiska. Jako dziennikarz politolog może liczyć na pensję w granicach od 4 tys. zł do sum powyżej 10 tys. (jako redaktor naczelny). Jako urzędnik państwowy zarabia na początek w granicach 2900 zł, a jako urzędnik samorządowy zwykle więcej. Najbardziej intratne jest zajęcie analityka-doradcy, ale podejmując je, nie otrzymuje się pensji, lecz raczej zapłatę za zlecenie, sięgającą dziesiątków tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku doradcy z zakresu marketingu politycznego.