Polityk

Politykiem powinna być osoba, która wybiera to stanowisko nie ze względów finansowych, ale z poczucia misji i powołania. Głównym celem polityka powinno być dobro całego państwa i społeczeństwa poprzez rozwiązywanie problemów ekonomicznych, społecznych, gospodarczych, finansowych. Zadaniem polityka jest przygotowanie i przedstawienie programu wyborczego, pozyskiwanie wyborców, umacnianiu wpływów wewnątrz kraju jak i na arenie międzynarodowej.

Predyspozycje

Polityk musi pamiętać, że wybierając taka drogę aktywności wkracza do sfery, w której istnieje duża walka o stanowiska. Dlatego tak ważne są odpowiednie kompetencje, pewność siebie, charyzma, czasem umiejętności manipulatorskie, pozwalające przedstawić złe nowiny w sposób możliwie neutralny. Każdy obywatel, który choć trochę obserwuje wydarzenia na scenie politycznej wie, że niestety jest to teatr, w którym coraz częściej możemy oglądać niekompetentnych, nierzetelnych i podatnych na wpływy aktorów. Początkujący kandydat na polityka musi zdawać sobie sprawę tego, że na początku musi zbudować zaufanie wokół siebie. Powinien całkowicie odciąć się od nepotyzmu, korupcji, zakłamania, ponieważ wystarczy jeden cień rzucony na opinię polityka, a jego kariera może się zakończyć zanim się tak naprawdę rozpocznie.

Status społeczny

Obecnie poziom zaufania społeczeństwa do polityków nie należy do wysokich. Należy jednak pamiętać, że sami ich wybieramy w sposób demokratyczny i są oni naszym głosem. Fale złych informacji, którymi jesteśmy zalewani sprawiają, że ciężko ufać obywatelom w to, że głównym celem polityka jest dobro państwa, a nie prywatne interesy. Ważne jest, aby młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę kariery politycznej mieli na uwadze to, że są posłannikami narodu, których zadaniem jest polepszenie życia wszystkich obywateli, a nie tylko swojego. Nasz kraj czeka na prawdziwych mężów stanu.

Jak zostać politykiem?

W Polsce nie jest wymagane, aby polityk miał konkretne wykształcenie. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ specjaliści z różnych dziedzin życia będą mogli zabierać głosy w debatach na tematy związane z ich kompetencjami. Jednak najbardziej pożądani są absolwenci kierunków związanych z administracją, prawem, stosunkami międzynarodowymi, politologią czy studiami ekonomicznymi, ponieważ są to działy najważniejsze w polityce państwa. Aby wkroczyć na tą ścieżkę rozwoju swojej kariery, najłatwiej zapisać się do wybranej partii. Każda z nich ma swój statut na podstawie którego odbywa się rekrutacja. Łączy je jedno: przymusowość uiszczania składek członkowskich. Istnieje możliwość założenia własnej partii bądź stowarzyszeni. Wtedy konieczne jest utworzenie programu, odpowiednia ilość członków, podpisów, a także środków na finansowanie kampanii wyborczej oraz funkcjonowania biura.

Gdzie do pracy?

Polityk może znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach: od asystenta posła, poprzez radnego, wójta, burmistrza, prezydenta miasta, posła, senatora, ministra, aż po najwyższe stanowiska, takie jak: dyplomata, premier, europoseł, prezydent państwa. Polityk może pracować na różnych szczeblach administracji krajowej. W zależności od stanowiska zatrudnienie znajdzie w partii politycznej, parlamencie, komisjach sejmowych, samorządach lokalnych. Większość polityków za cel stawia sobie mandat posła w strukturach rządowych państwa.

Zarobki

Polityk to zawód z kategorii publicznych, nie można znaleźć zatrudnienia w sektorze prywatnym na takim stanowisku. Wynagrodzenie polityka zależy od zajmowanego stanowiska. Do pensji podstawowej należy dodać diety, koszty prowadzenia biura poselskiego czy kancelarii, premie. Przykładowe wynagrodzenia polityków: asystent posła (ok. 2 - 4 tys. zł brutto), radny ( do 2,8 tys. zł netto, burmistrz miasta (6-10 tys. zł brutto), prezydent miasta (8-12 tys. zł brutto), poseł na Sejm i senator (średnio 11 tys. zł netto), minister (13 tys. zł brutto), premier (15 tys. zł brutto), prezydent RP (19 tys. zł brutto), europoseł (7 665 euro).

Komentarze (4)

 • kasia

  97. przykro mi ale jeśli się oferuje politykom tak duże zarobki i przywileje to każdy z czasem traci głowę! Może gdyby w rządzie pracowali ludzie, którym zależy na poprawie sytuacji w kraju i nie dostawaliby oni żadnych pieniędzy z tego tytułu byłoby w końcu lepiej w naszym kraju!
  2/8/13
 • andrzej L

  jak świnia dojdzie do koryta to zawsze chce zjeść tyle ile potrzebuje. Podobnie dzieje się z ludźmi dochodzącymi do władzy, na pewno zawsze na początku kierują nimi chęć poprawienia sytuacji w naszym kraju, ale w trudnych czasach każdy chce też pomóc sobie, a jeśli jest możliwość również tym z naszego najbliższego otoczenia.
  12/3/12
 • the wanted

  "Politykiem powinna być osoba, która wybiera to stanowisko nie ze względów finansowych, ale z poczucia misji i powołania." Fajnie brzmi ale niestety coraz rzadziej tak jest... Bo nie widać dużej poprawy w naszym kraju a każdy chciałby zająć stanowisko polityka. Ale nie ma się czemu dziwić, wysokie wynagrodzenie, do tego wszelkiego rodzaju immunitety i przywileje... ale każdy myśli o sobie, niestety :)
  11/26/12
 • który polityk najlepszy?

  proponuje ranking politykow, wpisujcie swoje typy, moje propozyxcje na poczatek to: - Rysio Kalisz - sliczny Olejniczak - zelazny Tusk - mocny jak tur Komorowski - przypalajacy Palikot ups, zapomnialbym o perelkach: - Kaczor wielki - Macierewicz ponadczasowy - sepleniacy Blaszczak - lizus Hoffman Czekam na Wasze typy !!!!
  11/18/12