Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
uczelnia publiczna, woj. podlaskie, 15-245 Białystok, ul. Ciołkowskiego 1L, (+85) 745 72 22, 745 72 44, fizyka@uwb.edu.plRekrutacja Kierunki studiów Progi punktowe Drzwi otwarte Akademiki Stypendia Prezentacja Strona uczelni
Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku został utworzony w 2007 roku i składa się z czterech Katedr: Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej, Fizyki Magnetyków, Fizyki Materii Skondensowanej oraz Metod Matematycznych Fizyki.
Od 2010 roku nieprzerwanie posiada kategorię A w dyscyplinie "nauki fizyczne", nadaną przez Ministra Edukacji i Nauki, co jest równoznaczne z bardzo wysokim poziomem badań naukowych prowadzonych przez pracowników Wydziału Fizyki UWB.
Ocena uczelni
5.94 / 10
35 głosów
Opinie (11)
Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Fizyki UWB
Wydział Fizyki UwB
odpowiedź dla Damian z dnia 09.12.2023
Czy ciężko? NIE - zdecydowanie. Limit miejsc na fizykę wynosi 50 i nie przekraczamy tej liczby. Oznacza to, że każda osoba, która złożyła dokumenty się dostała. Zapraszamy!
11.12.2023
09.12.2023
Damian
Czy ciężko się dostać na fizykę medyczną? Jaki był próg punktowy w tym roku?
pytanko o akademik
jakie mam szanse na miejsce w akademiku, jeśli mieszkam w okolicach Działdowa? czy taką informację uzyskam zanim zaczne rekrutację czy to dopiero później się dzieje?
08.11.2023
20.07.2023
Wydział Fizyki UwB
odpowiedź dla PiotrK z dnia 20.07.2023
Nie jest wymagana matura z fizyki - to nasz atut. Oczekujemy zdanego podstawowego egzaminu z matematyki. Jedynie w przypadku nadmiaru chętnych rozpoczyna się liczenie punktów (wówczas fizyka jest wysoko punktowana, jak i rozszerzenie z matematyki). Dlatego zachęcamy do zapisania się do nas, gdyż nasze studia wprowadzają do świata fizyki w sposób "przyjazny", bez zakładania, że nasz kandydat ma spore podstawy (prowadzimy zajęcia niejako "od zera"). Zapraszamy! Rekrutacja (drugi nabór) czeka na Pana!
PiotrK
Z jaką maturą dostaliście się na Fizykę medyczną? Chcę porównać swój wynik, bo nie poszło mi zbyt dobrze.
20.07.2023
27.06.2023
Wydział Fizyki
odpowiedź dla Pager z dnia 27.06.2023
Dziękujemy za zainteresowanie specjalnością Fizyka gier i robotów. Projektowanie gier (game design) a tworzenie (kodowanie) to dwie różne sprawy. My stawiamy na naukę umiejętności twardych - czyli właśnie programowania. Uczymy narzędzi graficznych, choć artystami nie jesteśmy - to w zupełności wystarcza, by tworzyć modele/assety do gier 3D. Nasi studenci następnie je wykorzystują (lub pobierają gotowce z internetu) i faktycznie tworzą projekty prototypów gier wideo - na zaliczenie przedmiotów. Takie projekty są proste ale wystarczają aby zwrócić uwagę firm z branży game dev i oferować zatrudnienie (prezentujemy się na targach PGA/GIC w Poznaniu, czy na DD w Krakowie). Są przypadki zatrudnienie naszych studentów już w trakcie studiowania (na 2gim roku) w studiach gier, lecz większość naszych absolwentów wybiera karierę programistów frontend/backed (czyli zdala od gier, gdzie wykorzytują uczone języki programowania). W zeszłym roku braliśmy udział w Mistrzostwach Projektowania Gier Komputerowych "Cyberiada", uzyskując wicemistrzostwo (rywalizacja ze studenami z Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi). Aktualnie bierzmy udział w konkursie ZTGK w Łodzi (okaże się z jakim skutkiem). Zachęcamy do zaglądania na nasz profil YT lub do Kroniki na oficjalnej www Wydziału - tam można nas lepiej poznać. Pozdrawiamy.
Pager
Czy kierunek Fizyka gier komputerowych i robotów daje umiejetności projektowania / tworzenia gier wideo? Na ich stronce pisza że 1/3 zajęć to informatyka, ale nie nudna. Czy kończąc takie studia opcjonalnie znajdę pracę jako informatyk? Jakie są Wasze doświadzcenia z tym kierunkiem?
27.06.2023
13.04.2023
Łukasz
Witaj w klubie, ja również nie wyobrażałem siebie przy pracy z pacjentami, ale od zawsze interesowałem się medycyną. Jestem po fizyce medycznej. Chciałem pracować na uczelni i zająć się nauką i tak też się stało. Kończę już doktorat. Wszystkie moje prace dyplomowe realizowane były we współpracy z lekarzami. Były to dziedziny takie jak nefrologia, okulistyka oraz neurochirurgia. Rozwiązanie jakiegoś problemu nurtującego dzisiejszą medycynę, nawet tego najdrobniejszego, daje ogromną satysfakcję. Tak więc kariera naukowa w Polsce lub za granicą to jedna z opcji po studiach. Poza tym jest jeszcze specjalizacja z fizyki medycznej, która odbywa się na podobnych zasadach co specjalizacja po medycynie - to dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w szpitalu onkologicznym. Wydział Fizyki UwB współpracuje z Białostockim Centrum Onkologii. Fizyków jest mało, a oni ciągle poszukuję ludzi do pracy. Oprócz tego po fizyce medycznej można się w łatwy sposób przebranżowić i rozpocząć karierę jako programista, grafik, analityk w banku itd. Wiele osób po fizyce medycznej pracuje też w firmach produkujących sprzęt medyczny, np. jako aplikanci przy rezonansie magnetycznym, czyli osoby, które rozwiązują najtrudniejsze problemy (dodam jeszcze, że obsługą sprzętu medycznego zajmują się technicy i elektroradiolodzy). Warto wspomnieć, że wielu absolwentów fizyki medycznej zakłada własne firmy. Pozdrawiam serdecznie
Jacek
Sprawa wygląda tak: ojciec jest chirurgiem i ma prywatną klinikę, ja w roli lekarza absolutnie się nie widzę, bardziej myślałem o informatyce, ekonometrii, generalnie kierunku z opcją wykorzystania go do pracy w branży medycznej ale pracy "po drugiej stronie pacjenta", z dostawcami, sam nie wiem jeszcze jakiej. Trafiłem na fizykę medyczną i biorę to pod uwagę, ale podane opcje pracy (obsługa sprzetu medycznego w szpitalu, nauczyciel fizyki) to nie moje klimaty. Podzielcie się swoimi doświadczeniami z pracą po tych studiach, może otworzycie mi oczy na pewne rzeczy.
13.04.2023
08.02.2023
Wydział Fizyki
odpowiedź dla pytanko z dnia 07.02.2023
Praktyki dotyczą tylko specjalności "Fizyka medyczna" 1-szy stopień. Wydział współpracuje z BCO (Białostockie Centrum Onkologiczne) i tam są one realizowane. Studenci fizyki mogą wybrać profil nauczycielski (podkreślam: mogą, nie muszą) i wówczas praktyki także są obowiązkowe, także Wydział je koordynuje z zaprzyjaźnionymi szkołami średnimi.
pytanko
na którym roku obowiązują praktyki studenckie i czy uczelnia pomaga we wskazaniu miejsca ich odbycia?
07.02.2023