Szwecja
Szwecja jest jednym z najbardziej rozwiniętych i innowacyjnych krajów na świecie o stabilnej gospodarce i rozbudowanym systemie społecznym. Szwedzi wiedzą, że bogactwo kraju zależy od jego mieszkańców, a więc inwestycja w edukację jest bardzo wysoka. Brak czesnego i ścisłe powiązanie programu nauczania z wymaganiami pracodawców - to największe zalety studiowania w Szwecji.
W Szwecji działa 48 uczelni wyższych. Choć niemal wszystkie mają w nazwie słowo „university”, nie są to jednak uniwersytety w polskim rozumieniu tego słowa. Większość to szkoły wyższe nie mające uprawnień do przyznawania tytułów doktorskich. Należą jednak do najnowocześniejszych w Europie, a ich oferta edukacyjna jest bardzo bogata. Do wyboru są kierunki akademickie i zawodowe, z wykładowym szwedzkim bądź angielskim.
Władze w Sztokholmie dbają o ścisłą współpracę między uczelniami i pracodawcami. Rok szkolny zaczyna się w połowie sierpnia. Semestr jesienny trwa do połowy stycznia, wiosenny do początków czerwca. Studenci mają dużą swobodę kształtowania swojej ścieżki edukacyjnej: tylko część przedmiotów jest obowiązkowa, pozostałe są zalecane lub zupełnie dobrowolne. Listę uczelni, ich adresy i mapy znajdziesz na stronie https://erudera.com/sweden/
Rekrutacja - wymagania i formalności
By starać się o miejsce na studiach I stopnia wystarczy zdana matura. Od kandydatów na studia magisterskie wymagany jest licencjat, od przyszłych doktorów - tytuł magistra lub ukończenie czterech lat studiów, trzech I stopnia i co najmniej roku II stopnia. Przyszli studenci powinni też udowodnić znajomość języka wykładowego. Wniosek o przyjęcie na studia składasz poprzez stronę internetową www.studera.nu
Znajomość języka, certyfikaty
Językiem wykładowym na większości kierunków jest szwedzki, uczelnie oferują jednak ponad 600 kierunków z wykładowym angielskim - głównie magisterskich.
Pobyt w Szwecji i ubezpieczenie
By wjechać do Szwecji, wystarczy paszport lub dowód osobisty. Bez dodatkowych formalności możesz przebywać w tym kraju przez 90 dni. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, powinieneś postarać się o potwierdzenie studenckiego prawa pobytu. W Szwedzkim Biurze Migracyjnym
Koszty studiów i zakwaterowania
Studia w Szwecji są bezpłatne. Szwedzkie uczelnie szacują, że miesięczne wydatki na utrzymanie nie powinny przekroczyć 7300 szwedzkich koron (1 SEK = 40 groszy). Suma ta obejmuje wyżywienie (ok. 2000 koron), zakwaterowanie (3200 koron), transport (500 koron), telefon i internet (300 koron), wydatki na zdrowie i higienę (250 koron), składkę na związek studencki (60 - 70 koron) oraz inne przyjemności (750 koron). Piwo w Szwecji kosztuje 40 - 50 koron, obiady 100 - 150 koron, choć lunch z sokiem, sałatką i herbatą można już dostać za 55 - 85 koron. Najtaniej jest oczywiście stołować się w barach na uczelniach, koniecznie też trzeba skorzystać z przysługujących studentom zniżek.
W znalezieniu zakwaterowania pomogą uczelniane biura ds. studenckich i organizacje studentów. Inne koszty. Obowiązkowe są opłaty na rzecz organizacji studenckich. Sięgają one od 150 do 400 koron za semestr, w zależności od organizacji. W budżecie musisz też uwzględnić wydatki na książki: w Szwecji czytać trzeba naprawdę dużo. Miesięcznie wydasz na ten cel ok. 750 koron.
Życie studenckie
Charakterystyczne dla Skandynawii zdeformalizowanie stosunków między studentami a wykładowcami w Szwecji osiągnęło chyba swój punkt szczytowy. Jest i druga strona medalu - nie można tłumaczyć nieśmiałością braku aktywności na zajęciach. Wykładowcy oczekują dyskusji, samodzielnego, krytycznego myślenia i umiejętności uzasadniania poglądów. Czytać trzeba naprawdę sporo. Uważaj też na ściąganie czy „pożyczanie” akapitów z cudzych prac. W Szwecji dla takich praktyk nie ma pobłażania. Można szybciutko wylecieć z uczelni.
Stypendia
Niestety, nie ma informacji o jakichkolwiek programach stypendialnych dostępnych dla Polaków. Większość instytucji i organizacji zajmuje się studentami z krajów rozwijających się. Na wszelki wypadek zapytaj jednak w Ambasadzie Szwecji w Warszawie.
Praca dla studenta
Rynek pracy jest otwarty. Nie potrzebujesz specjalnych zezwoleń, by pracować. Szukając pracy, zajrzyj na strony: www.careerjet.se, www.stepstone.se, www.jobfinder.se.
Możesz spróbować też w Centralnym Urzędzie Pracy.