Administracja – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Język polski, język obcy oraz matematyka, historia i wos to przedmioty najczęściej punktowane w rekrutacji na Administrację. Sprawdź, które z nich obowiązują na wybranej przez Ciebie uczelni. Dowiedz się, jak przeliczane są wyniki maturalne i ile punktów należy uzyskać, aby dostać się na studia.
Administracja to kierunek bardzo powszechny, dostępny na kilkudziesięciu uczelniach w Polsce. Studia te realizują przede wszystkim uniwersytety i niepubliczne szkoły wyższe, również wybrane uczelnie zawodowe i szkoły o innym profilu kształcenia.
Administracja – jakie przedmioty na maturze?
W przypadku uniwersytetów studia administracyjne realizowane są najczęściej na wydziałach prawa, zatem rekrutacja bywa analogiczna, jak na kierunki prawnicze, aczkolwiek często wymagania na administrację są mniej wygórowane.
Sprawdzamy zasady naboru na wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, historia lub wos.
Kandydaci na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wybierają dwa przedmioty spośród: język polski, historia, matematyka i wos. Punkty uzyskują również za trzeci, dowolny przedmiot.
Uniwersytet Gdański punktuje język polski i język obcy oraz jeden przedmiot spośród: historia, język łaciński i kultura antyczna, matematyka WOS.
Trzy przedmioty obowiązują również na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Punkty można uzyskać za wynik z języka polskiego oraz dwa inne przedmioty, którymi mogą być: język polski, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia.
Punkty z czterech przedmiotów decydują o przyjęciu na Wydział Praw i Administracji UW w Warszawie. Wymagany jest język polski, język obcy, matematyka oraz przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, inny język obcy.
Na Uniwersytecie Opolskim obowiązuje język polski, język obcy oraz historia lub WOS, matematyka, geografia, chemia, biologia czy fizyka.
Wyżej punktowane są przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
W przypadku uczelni niepublicznych rekrutacja najczęściej odbywa się w oparciu o spełnienie wymogów formalnych. Kandydaci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, do wypełnienia limitu miejsc.
Szczegółowy zasady naboru i informacje o limitach miejsc i progach punktowych warto sprawdzać w serwisach wybranych szkół wyższych. Zobacz, które uczelnie oferują studia na Administracji.
Administracja – studia pokrewne
W ofercie uczelni znaleźć można wiele studiów z dziedziny administracji, skupiających się na zagadnieniach ujętych w węższym aspekcie. Warto przykładowo rozważyć również takie kierunki:
Administracja i bezpieczeństwo wewnętrze
Administracja i polityka publiczna
Administracja i zarządzanie publiczne
Administracyjno-ekonomiczne studia
Administration in international organization
Prawno-administracyjny kierunek
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.