Architektura wnętrz – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
W przypadku studiów artystycznych, w tym kierunku Architektura wnętrz, kluczowym kryterium rekrutacji jest sprawdzian uzdolnień kandydatów. Kandydaci otrzymują również punkty za wyniki z matury – najczęściej uwzględniana jest matematyka, również inne przedmioty obowiązkowe czy historia/historia sztuki. Sprawdź, co powinno zawierać portfolio, zależnie od wybranej uczelni oraz gdzie można studiować Architekturę wnętrz.
Architektura wnętrz to kierunek, który oferują przede wszystkim uczelnie artystyczne, politechniki, wyższe szkoły zawodowe oraz spora grupa niepublicznych szkół wyższych. Studiowanie Architektury wnętrz wymaga uzdolnień artystycznych, wyobraźni przestrzennej, dużej wrażliwości estetycznej i umiejętności połączenia artyzmu z użytkową funkcją projektowanych wnętrz.
Architektura wnętrz – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy zasady naboru w wybranych uczelniach, zwracając uwagę na zróżnicowane wymogi sprawdzianów praktycznych w każdej z nich.
Na Politechnice Poznańskiej uwzględniane będą wynik maturalne z języka polskiego, języka obcego jednego z przedmiotów: historia, historia sztuki lub historia muzyki. Kandydaci przygotowują porfolio – teczkę prac, pozwalających ocenić umiejętności transponowania przestrzeni na płaszczyznę rysunku.
Kandydaci do Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przygotowują minimum 10 prac, w tym studium postaci oraz perspektywy konstrukcyjne mebli lub architektury. Osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu przystępują do sprawdzianu uzdolnień plastycznych, obejmującego zadania w wymiarze 2D (kompozycja kolorystyczna) i 3D (kompozycja czarno-biała). W dalszym etapie odbywa się rozmowa służąca omówieniu przez kandydata zadań zrealizowanych podczas egzaminu specjalistycznego.
Język polski i język obcy na dowolnym poziomie, matematyka na poziomie podstawowym oraz jeden z przedmiotów, zdawanych na poziomie rozszerzonym: matematyka, fizyka, historia lub historia sztuki obowiązują na Politechnice Bydgoskiej. Przeprowadzany jest także egzamin praktyczny, polegający na przeglądzie teczek minimum 15 prac wykonanych w dowolnej technice, wskazujących na zainteresowanie kierunkiem.
Na Politechnice Śląskiej uwzględniany jest wynik z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym. Obowiązuje również sprawdzian uzdolnień plastycznych. Składa się na niego ocena portfolio (5 prac malarskich i 5 rysunkowych) oraz wykonanie zadania graficzno-przestrzennego i artystycznego.
Kandydaci do Sopockiej Szkoły Wyższej przygotowują portfolio (2 kolorowe prace malarskie i 2 szkice), odbywają także rozmowę kwalifikacyjną. Warto w trakcie rozmowy przedstawić inne swoje prace artystyczne, np. z zakresu grafiki, fotografii, rzeźby. O rozstrzygnięciu rozmowy może zadecydować wykonanie zadania rysunkowego.
Należy zawsze sprawdzać w serwisach uczelnianych szczegółowe warunki kwalifikacyjne, przede wszystkim w odniesieniu do egzaminów praktycznych. Każda uczelnia stawia nieco inne wymagania, jeśli chodzi o rodzaj wykonanych przez kandydata prac.
Sprawdź, w jakich innych uczelniach można studiować Architekturę wnętrz.
Architektura wnętrz – studia pokrewne
Może rozważysz inne kierunki związane z architekturą? Nasze propozycje:
Architektura przestrzeni informacyjnych
Architektura przestrzeni kulturowych
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia
Zobacz inne kierunki studiów artystycznych.
Przeczytaj więcej o studiach artystycznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces