Bioinformatyka – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Przedmiotem najczęściej punktowanym podczas naboru na Bioinformatykę jest język polski. Ponadto uczelnie wskazują grupę innych przedmiotów, spośród których kandydaci wybierają jeden lub dwa. Powtarzają się biologia, chemia, fizyka i informatyka, również matematyka. Poznaj szczegółowe zasady naboru na Bioinformatykę, zobacz które uczelnie realizują obecnie te studia.
Bioinformatykę oferuje kilka tylko uczelni. To kierunek realizowany przez wybrane uniwersytety, także uczelnie techniczne, w tym przyrodnicze oraz niepubliczną szkołę wyższą.
Studia skupiają się na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych, analitycznych, graficznych w pozyskiwaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu i odpowiednim prezentowaniu danych biologicznych i wykorzystaniu ich na potrzeby innych dziedzin.
Kandydaci powinni wyróżniać się predyspozycjami matematycznymi, zamiłowaniem do nauki przedmiotów ścisłych, swobodą poruszania w świecie liczb, algorytmów, modeli i programów komputerowych.
Bioinformatyka – jakie przedmioty na maturze?
Kandydaci na Bioinformatykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymują punkty za wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, informatyka, chemia lub fizyka/fizyka i informatyka.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie obowiązuje matematyka oraz do wyboru: biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Trzy przedmioty uwzględniane są w naborze na Uniwersytet Gdański. Najwięcej punktów uzyskać można za biologię lub informatykę zdawaną na maturze, pod uwagę brany jest także język obcy oraz jeden przedmiot z grupy: chemia, fizyka/fizyka i astronomia lub matematyka.
Wyniki z języka polskiego, języka obcego i matematyki oraz alternatywnie: przedmiot do wyboru spośród biologia, chemia, fizyka matematyka albo podwójny wynik egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie lub egzaminów zawodowych punktowane są w naborze na Politechnikę Poznańską.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rekrutuje w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz przedmiotu wybranego z grupy: biologia, chemia, fizyka, informatyka lub matematyka.
Na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie kryterium przyjęć na studia jest średnia wyników egzaminu maturalnego ze wszystkich zdawanych przedmiotów. Wyżej punktowany jest poziom rozszerzony, najwyżej poziom rozszerzony z informatyki, biologii, fizyki lub matematyki.
Jedyna niepubliczna uczelnia, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont, przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Zasady rekrutacji należy zawsze sprawdzać w aktualizowanych na bieżąco serwisach wybranych uczelni.
Zobacz, które szkoły wyższe oferują obecnie studia na Bioinformatyce.
Bioinfomatyka – studia pokrewne
Poznaj inne kierunki o podobnym profilu kształcenia. Może zainteresują Cię również:
Bioinformatyka i biologia systemów
Genetyka i biologia eksperymentalna
***
Poszukaj innych studiów przyrodniczych.
Baza kierunków przyrodniczych.
Zobacz inne kierunki studiów technicznych.
Czytaj więcej o studiach technicznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.