Fizyka medyczna – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Nazwa kierunku sugeruje, że fizyka będzie kluczowym przedmiotem rekrutacyjnym. Chociaż również kształcenie opiera się na przedmiotach ścisłych, od kandydatów wymaga się solidnych wyników m.in. z biologii, matematyki, choć fizyka również może być punktowana. Zobacz, gdzie można studiować Fizykę medyczną oraz które przedmioty decydują o przyjęciu na wybranych uczelniach.
Fizykę medyczną oferują przede wszystkim uniwersytety. To kierunek dostępny w kilku uczelniach w Polsce. Realizowany jest najczęściej na poziomie pierwszego stopnia, ale w wybranych szkołach wyższych można studiować Fizykę medyczną na studiach magisterskich.
Kandydaci powinni być za pan brat z przedmiotami ścisłymi. Ten interdyscyplinarny kierunek łączy wiedzę medyczną z fizyką począwszy od mechaniki, poprzez fizykę jądrową i techniki radiacyjne, a kończąc na najnowszych metodach diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa, pozytronowa tomografia emisyjna czy obrazowanie magnetycznym rezonansem jądrowym).
Ważną cechą kandydatów jest także precyzja, dokładność, odpowiedzialność – fizycy medyczni zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii i współpracują z lekarzami przy badaniach i działaniach terapeutycznych.
Fizyka medyczna – jakie przedmioty na maturze?
Zobacz, jakie szczegółowe zasady rekrutacji obowiązują w wybranych uczelniach.
Kandydaci na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskują punkty z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka lub matematyka.
Na Uniwersytecie Gdańskim wymagana jest matura z biologii. Punktowany jest także język obcy oraz jeden przedmiot spośród: chemia, fizyka lub matematyka.
W rekrutacji do Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie uwzględniany jest jeden przedmiot, zdany na maturze. Pod uwagę brane są: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka.
Wybierając Uniwersytet Zielonogórski, oprócz przedmiotów obowiązkowych (język polski, język obcy i matematyka) należy zdać na maturze biologię oraz jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fizyka lub informatyka.
Kwalifikacja na Uniwersytet Śląski obejmuje konkurs świadectw, uwzględniający wyniki maturalne z matematyki, fizyki oraz biologii. Brak któregoś przedmiotu nie zamyka drogi rekrutacji – kandydat uzyskuje za niego 0 punktów.
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe wymogi naboru w serwisach wybranych uczelni.
Zobacz, które inne szkoły wyższe realizują studia na Fizyce medycznej.
Fizyka medyczna – studia pokrewne
Jeśli rozważasz kształcenie na Fizyce technicznej, może zainteresują Cię również inne kierunki o podobnej tematyce. Sprawdź nasze propozycje:
Zastosowanie fizyki w biologii i medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe.
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces