Jak pokonać strach przed trudnym zadaniem - maturą?
Matura to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed uczniami kończącymi szkoły średnie. Fakt, że wynik egzaminu przesądzić może o przyszłej ścieżce kariery, bo pozwoli lub nie, dostać się na wymarzone studia lub od dawna wybraną uczelnię sprawia, że zadanie wydaje się jeszcze trudniejsze.
Wielu z Was zastanawia się, co zrobić, by lęk przed maturą nie działał paraliżująco. Umiejętność oswojenia lęków i obaw przydaje się na każdym etapie życia.
Trudne zadania mają to do siebie, że często na pierwszy rzut oka wydają się nie do wykonania. Tak jest także z maturą. Do egzaminów zostało kilka miesięcy, więc wypadałoby podzielić materiał na części, przygotować plan powtórek i usiąść do pracy. Jednak stres związany z wizją porażki skutecznie paraliżuje przed działaniem. Ogromnie ważne zadanie, to hipotetycznie „tragiczna w skutkach” porażka.
Jak można sobie pomóc w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto skupić się na wykonaniu zadania. Porządny plan działania i powtarzanie, o którym więcej pisaliśmy w artykule „Powtarzanie – recepta na maturalny sukces”, to podstawa. Zanim jednak zabierzemy się do pracy warto zdać sobie sprawę z tego, że najczęstszymi i najbardziej zgubnymi refleksjami jakie pojawiają się w chwili myślenia o trudach, jakie czekają na nas w związku z zadaniem jest myślenie o własnych niedoskonałościach, które prawdopodobnie będą przyczyną naszej porażki.
Oswój poczucie strachu
Samoświadomość i praca nad sobą jest bardzo ważna, jednak zdanie matury jest w najbliższym czasie ważniejsze. Dlatego warto poświęcić jednak więcej czasu na naukę niż na analizę własnych niedociągnięć i dotychczasowych błędów, czy porażek.
Jeżeli zdamy już sobie sprawę, że myślenie o własnych ograniczeniach nie przybliży nas do osiągnięcia pozytywnych wyników, możemy zrobić coś jeszcze. Uświadomić sobie, że ta porażka, której tak bardzo się obawiamy, nawet gdyby nastąpiła - nie będzie końcem świata.
Najgorsza rzecz jaka może się przytrafić w związku z maturą, to jej niezdanie za pierwszym razem. Oznacza to, że możemy podejść do egzaminu za rok lub nawet w sierpniu.
Również niewystarczająca liczba punktów, która nie pozwoli na studiowanie wybranego kierunku studiów nie oznacza, że nie ma innych rozwiązań. Można wybrać na przykład ten sam kierunek, ale na innej uczelni, bądź kierunek pokrewny i po pierwszym roku postarać się o przeniesienie na ten docelowy.
Świadomość najgorszej rzeczy, jaka może przydarzyć się w związku z zawaleniem trudnego zadania pozwoli na spojrzenie na problem z szerszej perspektywy i ewentualne przygotowanie alternatywnego planu działania.
Kolejna pułapka związana z lękiem przed trudnym zadaniem to swoiste wyparcie tego, co mamy zrobić ze świadomości. Skutkuje to „zapominaniem” o nauce lub odwlekaniem i prokrastynacją. Takie zachowanie doprowadza do nieszczęśliwego momentu, gdy jest już za późno na działanie, co powoduje żal do siebie samego.
Podsumowując, lęk przed maturą jest jak najbardziej naturalny. To jedno z największych wyzwań, z jakim do tej pory maturzysta miał do czynienia w swoim życiu.
Receptą na pokonanie tego lęku może być świadomość mechanizmów, o których pisaliśmy powyżej. Jeżeli następnym razem zamiast nauki zaczniecie myśleć o tym, że matura Was przerasta, wróćcie do tego artykułu.