Matura rozszerzona z języka niemieckiego – jakie studia wybrać?
Zobacz, gdzie możesz rekrutować z niemieckim na rozszerzeniu. Na jakich kierunkach ten przedmiot jest wymagany w naborze, gdzie liczone są punkty z niemieckiego. Poznaj zasady rekrutacji, wybierz interesujące Cię studia oraz najlepszą dla siebie uczelnię.
Matura z języka niemieckiego
Matura z niemieckiego może być zdawana zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Język niemiecki można wskazać jako jeden z języków obcych zdawanych jako przedmiot obowiązkowy. Do arkusza rozszerzonego z języka niemieckiego mogą przystąpić osoby, które na podstawie wybrały inny język obcy.
Matura z niemieckiego na rozszerzeniu nie wpływa na fakt zdania matury, uzyskany wynik jest jedynie odnotowywany na świadectwie.
Język niemiecki na poziomie rozszerzonym wybierają osoby, które solidnie opanowały jego znajomość, doskonale radzą sobie z zagadnieniami gramatycznymi, rozumieniem wypowiedzi ze słuchu czy pisanych, mają bogate słownictwo.
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia jest możliwa jedynie po zdaniu matury. Oznacza to, że w obowiązującej obecnie formule należy uzyskać 30% maksymalnej liczby punktów z poziomu podstawowego w części pisemnej egzaminu z języka polskiego, języka obcego i matematyki, 30% maksymalnej liczby punktów z ustnych egzaminów z języka polskiego i języka obcego, a także przystąpić do matury z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, dla którego obecnie nie określono progu zdawalności.
Wybór przedmiotów dodatkowych znacznie poszerza możliwości rekrutacyjne kandydata. Jeśli na konkretny kierunek studiów wymagana jest matura z określonego przedmiotu, brak tego wyniku na świadectwie niekiedy uniemożliwia udział w naborze, ewentualnie spowoduje, że kandydat uzyska 0 punktów, co również minimalizuje szanse na zdobycie miejsca na studiach.
Rekrutacja na uczelnie niepubliczne najczęściej (choć nie zawsze) odbywa się w oparciu o kolejność zgłoszeń i dostarczenie w terminie wymaganych dokumentów. Rozważając poniżej różne ścieżki kształcenia pod uwagę bierzemy przede wszystkim kierunki studiów stacjonarnych będące w ofercie publicznych szkół wyższych.
Zawsze jednak szczegółowe warunki naboru w danym roku akademickim należy sprawdzać bezpośrednio w serwisach rekrutacyjnych konkretnych uczelni.
Jakie studia po niemieckim na rozszerzeniu?
Częstym wyborem osób dobrze posługujących się językiem obcym są studia filologiczne. To propozycja przede wszystkim dla humanistów. Osób zainteresowanych historią, kulturą i literaturą krajów, w których dominuje język niemiecki, którym niestraszne szczegółowe zgłębianie struktur gramatycznych, zawiłości językowych, słownictwa i słowotwórstwa, analizowanie zmian w języku na przestrzeni wieków.
Paradoksalnie na Filologię germańską/Germanistykę nie na wszystkich uniwersytetach wymagany jest język niemiecki na maturze. Na wybranych uczelniach można wskazać inny język obcy.
Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wszystkie studia pod uwagę brany jest tylko poziom rozszerzonym z przedmiotów rekrutacyjnych (w tym języków obcych).
Podobnie wyniki tylko z matury rozszerzonej z niemieckiego (lub angielskiego) uwzględniane są w naborze na Filologię skandynawską, Japonistykę, Sinologię, Lingwistykę stosowaną, Językoznawstwo i zarządzanie informacją, studia niderlandystyczne.
Gdzie rekrutować z maturą rozszerzoną z niemieckiego?
Kandydat posiadający maturę z języka obcego na rozszerzeniu, w tym wypadku niemieckiego, zyskuje więcej punktów rekrutacyjnych wszędzie tam, gdzie uwzględniany jest wynik z tego przedmiotu i stosowane są korzystniejsze przeliczniki dla matury rozszerzonej.
Najczęściej jednak wymagany jest dodatkowo inny przedmiot kierunkowy zdawany na egzaminie maturalnym, sama matura z niemieckiego na rozszerzeniu raczej nie wystarczy. Taka sytuacja dotyczy wskazanych poniżej przykładowych kierunków czy typów studiów.
Język obcy punktowany jest w naborze do większości uczelni rolniczych, przyrodniczych, ekonomicznych, politechnik i na wiele kierunków uniwersyteckich.
Rozszerzony niemiecki brany będzie pod uwagę podczas rekrutacji na wiele kierunków rolniczych, przyrodniczych i leśnych, realizowanych w uczelniach o tym profilu. Mowa tu przykładowo o studiach: Leśnictwo, Sztuka ogrodowa, Rolnictwo, Ogrodnictwo, Biogospodarka, Agrobiznes, Behawiorystyka zwierząt, Ekologia miasta, Hipologia i jeździectwo, Kryminalistyka w biogospodarce, Zootechnika, Zielarstwo i fitoprodukty.
Dodatkowe punkty rekrutacyjne uzyskać można za wyniki z języka niemieckiego na rozszerzeniu w naborze do uczelni ekonomicznych oraz na kierunki ekonomiczne realizowane w innych szkołach wyższych, przykładowo na Ekonomię, Analitykę gospodarczą, Finanse i rachunkowość, Zarządzanie, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Finanse, audyt i inwestycje, Logistykę, Kierunek prawno-ekonomiczny, Informatykę i ekonometrię i inne.
Kandydaci na SGH muszą mieć zdane na maturze dwa różne języki obce, przynajmniej jeden na rozszerzeniu.
Więcej punktów z niemieckim na rozszerzeniu uzyskasz rekrutując na kierunki społeczne, jak np. Artes Liberales, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Europeistyka, Filozofia, Kognistywistyka, Kryminologia, Kulturoznawstwo, Pedagogika, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Praca socjalna, Profilaktyka społeczna i resocjalizacja, Publikowanie współczesne, Psychologia, Socjologia, Stosunki międzynarodowe.
Podobnie będzie w naborze na kierunki administracyjne i kierunki prawnicze wśród których wymienić można Administrację, Administrację i zarządzanie publiczne, e-Administrację, Samorząd terytorialny i politykę regionalną, Archiwistykę i zarządzanie dokumentacją, Prawo, Prawo gospodarcze, Prawo w zarządzaniu i inne.
Uwaga!
Zasady rekrutacji na te same kierunki mogą się różnić zależnie od wybranej uczelni, dlatego szczegółowe warunki naboru należy wcześniej sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych konkretnych szkół wyższych.
Progi punktowe na studia
Jeśli chcesz sprawdzić swoje szanse w rekrutacji, zobacz, jakie progi punktowe obowiązywały w ubiegłych latach. Progi punktowe informują, jaką minimalną liczbę punktów należało uzyskać, aby dostać się na określony kierunek studiów. To oczywiście wartość poglądowa, historyczna, obliczona na podstawie wyników kandydatów już przyjętych na studia. Jaka liczba punktów zagwarantuje sukces w bieżącej rekrutacji zależeć będzie od poziomu tegorocznych kandydatów, wyników, jakie w tym roku uzyskają z przedmiotów rekrutacyjnych. Informacji o progach punktowych szukaj w zakładce o tej właśnie nazwie znajdującej się przy wizytówce każdej uczelni w Wyszukiwarce Szkół Wyższych.
Jakie studia wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jakie studia wziąć pod uwagę, poznaj wszystkie kierunki studiów.
Poznaj bliżej studia humanistyczne.
Wybierz studia filologiczne.
Sprawdź kierunki dostępne w miastach akademickich.
Zobacz, jakie odpowiadają Ci najbardziej typy studiów.
Szukaj interesujących Cię kierunków studiów lub szkół wyższych w Bazie uczelni.
Więcej informacji o naborze znajdziesz w sekcji Rekrutacja, pod nazwą wybranej szkoły wyższej.