Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
Na potrzeby tegorocznej rekrutacji uczelnie musiały zweryfikować swoje wymagania względem kandydatów na studia. Miało to związek m.in. z wprowadzonymi zmianami w prawie o systemie oświaty.
Rekrutacja na rok akademicki 2020/21 jest wyjątkowa.
Epidemia koronawirusa, która spowodowała wiele zmian w codziennym życiu, miała też wpływ na przebieg rekrutacji na uczelnie.
Jakie wprowadzono zmiany w porównaniu do lat poprzednich?
Uczelnie w bieżącym roku musiały zweryfikować swoje wymagania względem kandydatów i zmienić zasady naboru. Miało to związek m.in. z wprowadzonymi zmianami w prawie systemu oświaty. Przepisy decydowały o np. nieprzeprowadzaniu na egzaminie maturalnym w 2020 roku egzaminów ustnych.
Nie przeprowadzono także centralnego etapu olimpiad, czyli nie wyłoniono finalistów, którzy podczas rekrutacji mieli często przyznawany komplet punktów.
Rekrutacja na studia 2020 – terminy
Rekrutacja na studia na poszczególne uczelnie publiczne zawsze odbywała się w różnych terminach, choć zbliżonych do siebie. W czerwcu już prawie wszędzie aktywne były systemy rekrutacji online. Początek rekrutacji nie uległ zmianie. Natomiast sam proces został wydłużony. Ze względu na to, że termin matury został przesunięty prawie o miesiąc i egzaminy odbywały się w czerwcu, to wyniki będę znane dopiero 11 sierpnia. W związku z tym uczelnie wydłużyły czas rekrutacji do momentu poznania wyników matur i rozpatrzenia ewentualnych sporów w związku z wynikiem egzaminu maturalnego. Spory rozpatrywane są przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub po uwzględnieniu odwołania przez Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Co z egzaminami wstępnymi?
Egzaminy wstępne zostały ograniczone do minimum. Odbywają się tylko na te kierunki, gdzie specyfika studiów wymaga dodatkowej weryfikacji kompetencji kandydatów, których nie można sprawdzić podczas egzaminu maturalnego. Forma egzaminów wstępnych także uległa zmianie – będą one zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo zarówno kandydatów, jak i pracowników uczelni. Często oznaczać to będzie egzaminy online.
Rekrutacja 2020 – składanie dokumentów
Podczas składania dokumentów przez kandydatów, ze względów bezpieczeństwa do minimum ma zostać ograniczony kontakt przyszłych studentów z pracownikami uczelni. Będzie to oznaczało na niektórych uczelniach brak tradycyjnego składania papierów po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Oryginały dokumentów dostarczane mają być przez kandydatów dopiero w październiku, kiedy to rozpoczną się zajęcia dydaktyczne. Transparentność zasad i wyników rekrutacji na studia ma istotne znaczenie w świetle zagwarantowania wszystkim kandydatom równego wstępu na studia.
Rozpoczęcie zajęć w roku akademickim 2020/2021
Z ostatnich komunikatów wynika, że zajęcia na uczelniach w październiku powrócą najprawdopodobniej w formie tradycyjnej. W uzasadnionych przypadkach, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021. Szczególnie, że wyniki matur poprawkowych będą opublikowane do 30 września 2020 r.
Gdzie szukać informacji o rekrutacji 2020/21?
Szczegółowe terminy i warunki rekrutacji dostępne są na stronach systemów rekrutacyjnych uczelni. Tam też znajdziecie informacje, jak dokładnie będzie wyglądała rekrutacja na wybrany przez Was kierunek.
Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście jakie studia wybrać, zapraszamy na nasze strony z informacjami o typach studiów, opisami kierunków, prezentacjami miast akademickich oraz licznymi treściami poradnikowymi.
Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ