Studia inżynierskie w Łodzi i woj. łódzkim
W tym artykule podpowiadamy, jaka jest oferta edukacyjna w Łodzi i województwie łódzkim w zakresie kierunków inżynierskich.
Studia inżynierskie
Mechatronika, nanotechnologia, automatyka i robotyka to nazwy obco brzmiące dla laików, ale już nie dla kandydatów na studia inżynierskie.
Praktyczne wykształcenie, specjalistyczna wiedza w zawężonej dziedzinie, konkretny zawód, dobre perspektywy zawodowe to powody, dla których studia inżynierskie cieszą się niemalejącym zainteresowaniem.
Największa oferta tego typu studiów jest oczywiście na Politechnice Łódzkiej.
Do wyboru macie kierunki z obszaru informatyki, automatyki, mechaniki, telekomunikacji, inżynierii, budownictwa i architektury, chemii, logistyki i transportu, poligrafii, wzornictwa, włókiennictwa czy zarządzania.
Wszystkie kierunki inżynierskie realizowane są w systemie dwustopniowym. Po 3,5 letnim lub 4-letnim okresie kształcenia absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. Na większości kierunków przewidziana jest możliwość kontynuowania nauki na magisterskich studiach II stopnia.
Studia inżynierskie - kierunki
W tym ośrodku akademickim wybrać można m.in.:
Architektura
Architektura i urbanistyka
Geodezja i kartografia
Informatyka
Inżynieria środowiska
Inżynieria przetwórstwa rolno-spożywczego
Logistyka
Mechanika i budowa maszyn
Transport
Studia inżynierskie - uczelnie
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie
Akademia Humanistyczno–Ekonomiczna w Sieradzu
Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi
Studia inżynierskie - rekrutacja
Matematyka, fizyka, chemia, a także języki obce to kluczowe przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji. Mówimy w tym momencie oczywiście o Politechnice Łódzkiej.
Przyjęcia do uczelni niepublicznych odbywają się przeważnie na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki inżynierskie możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach inżynierskich
Kierunków, a tym samym specjalności oferowanych na studiach inżynierskich, jest bardzo wiele, a co za tym idzie bardzo odmienne mogą być ścieżki kariery absolwentów. Techniczne, ścisłe wykształcenie przygotowuje do pracy m.in. w:
- biurach projektowych
- jednostkach technologicznych
- firmach transportowych
- przedsiębiorstwach przemysłowych
- instytucjach badawczych
- firmach informatycznych
- przemyśle elektromaszynowym
- przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych.
Zarobki inżynierów
Dla przykładu perspektywy zawodowe absolwentów budownictwa
Czy warto studiować kierunki inżynierskie?
O roli praktyki i konieczności zdobycia dodatkowych uprawnień do wykonywania niektórych zawodów, nawet po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów dowiecie się z filmu prezentującego pracę inżyniera budownictwa:
Studia inżynierskie - opinie
Pamiętajcie, że – jak podkreśla wielu studentów i absolwentów – bardzo dobra ocena na maturze może nie wystarczyć, aby bezproblemowo przetrwać niektóre kierunki inżynierskie. Oprócz tego, że przydatne są pewne predyspozycje techniczne, ścisły umysł, to program większości kierunków bazuje na matematyce, która nie przypomina tej ze szkoły średniej. Studenci wykonuje wiele samodzielnych prac projektowych, zaliczają laboratoria, muszą włożyć naprawdę wiele pracy, aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki.
Niech Was więc nie zmylą niskie progi punktowe na wybrane kierunki – studia politechniczne są rzeczywiście wymagające.
***
Przeczytaj więcej o studiach technicznych
Zobacz bazę innych kierunków technicznych
Może szczególnie zainteresują Cię: