Strażnik miejski

Strażnik miejski jest przedstawicielem władz mundurowych. To pracownik samorządowy, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo publiczne, porządek, zapewnienie spokoju mieszkańcom miasta. Strażnik miejski za pomocą wyposażenia technicznego, jak np. osobiste uzbrojenie, środki obezwładniające, środki transportu i łączności, kontroluje i interweniuje w sytuacjach zagrożenia, dewastacji obiektów państwowych i prywatnych. Zabezpiecza uroczystości państwowe, imprezy masowe, religijne. Zadaniem strażnika jest także odstawienie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień oraz aresztowanych na komendę policji.

Predyspozycje

Od strażnika miejskiego wymaga się, aby wykazywał dobry stan zdrowia i aktywność sportową. Nie jest wymagane prawo jazdy, ale na pewno posiadanie go jest dużym atutem w procesie rekrutacji. Ważne są także odpowiednie predyspozycje psychologiczne. Kandydat na strażnika miejskiego powinien być opanowany, potrafić zachować zimną krew i nie dać się sprowokować. Jest to zawód, w którym pracownik często narażony jest na nieprzychylne komentarze czy nawet obelgi i dlatego tak ważne jest, aby ze spokojem potrafić rozmawiać z natrętnymi osobami.

Strażnik miejski jest funkcjonariuszem publicznym i posiada wiele uprawnień. Może wylegitymować osoby, które zachowują się niestosownie, zablokować i usunąć źle zaparkowane auto i wystawić mandat do 500 zł.

Jak zostać strażnikiem miejskim?

Aby zostać strażnikiem miejskim trzeba posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 21 lat. Kandydat nie może być karany sądownie, musi mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, posiadać minimum średnie wykształcenie oraz pełnię praw publicznych. Aby zostać przyjętym do służby należy zdać egzamin na szkoleniu. Egzamin składa się z części pisemnej, ustnej oraz praktycznej. W trakcie szkolenia kandydaci zdobywają wiedzę z zakresu praw i obowiązków straży miejskiej, zasad używania środków przymusu i broni. Ponadto uczą się wybranych zagadnień z ruchu drogowego, współpracy z innymi organami państwowymi, podstaw udzielania pierwszej pomocy, prawa karnego, kryminalistyki czy psychologii. Kiedy strażnik miejski zostanie zatrudniony, musi złożyć takie ślubowanie: "Ślubuję uroczyście służyć Państwu i wspólnocie lokalnej, chronić porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi, przestrzegać porządku prawnego i dyscypliny służbowej, dbać o etykę i dobre imię służby".

Gdzie do pracy?

Miejscem pracy strażnika miejskiego jest przestrzeń miasta. Może ją przemierzać służbowym samochodem, pieszo, na rowerze czy nawet konno. Podstawowe zadanie to dbałość o porządek i spokój.

Zarobki

Zarobki strażnika miejskiego uzależnione są od rejonu zatrudnienia, zaszeregowania oraz posiadanego stopnia (aplikant, strażnik, starszy inspektor). Najniższa stawka to około 1800 - 2200 zł netto miesięcznie, a najwyższe wynagrodzenie to 3600 zł. Do podstawowej wypłaty strażnik miejski otrzymuje dodatki (np. funkcyjny, stażowy) oraz premie.

Komentarze (8)

 • jarek

  fajny zawód, bardzo "lajtowy" ;)) jazda po mieście cały dzień, czepianie się ludzi, wypisywanie mandatów :) i za to wszystko jeszcze comiesięczna pensja ! żyć nie umierać! :)
  5/22/13
 • Józek

  Wiadomo, że wcześniejsza emerytura, zarobki premie itd przyciągają. Ale cokolwiek byście mi nie zaproponowali to ja i tak nie zostanę strażnikiem miejskim. Nie będę się narażał na złą opinię u ludzi, bo wiadomą rzeczą jest, że strażnicy nie są bardzo lubiani :P
  3/26/13
 • bejbi

  Może i nie jest to praca, którą społeczeństwo lubi ;p ale myślę, że strażnicy miejscy nie narzekają ;p wygodna praca, jeżdżenie po mieście przez cały dzień, wlepianie mandatów. wysoka pensja, wysoka emerytura, po prostu żyć nie umierać ;p
  2/8/13
 • Mati

  ja już mam dość tych ludzi i jak słyszę określenie "strażnik miejski" to ciarki mnie przechodzą! miałem już tyle spięć z nimi, tak się potrafią czepiać za byle co, że głowa mała!
  2/1/13
 • Samorządowiec

  Straż Miejska nie jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo (policja) a za spokój i porządek publiczny w zakresie określonym w przepisach (głównie uchwałach miejskich) inna sprawa ,że oprócz strazników wszyscy to mylą , a co szczególnie smieszne prezydenci i burmistrzowie miast
  11/13/12
 • true

  Prawda jest taka, że nie lubimy pracowników takiego typu. Nie chcemy być kontrolowani, "nagradzani" mandatami za złe parkowanie. Ale trzeba się zgodzić, że tak właśnie wygląda ich praca, im więcej mandatów wypiszą, tym więcej zarobią... Chcą dla siebie dobrze i czasem przesadzają, za to mamy ich dość
  11/12/12
 • goska

  zalozyli mi blokade w tym tygodniu, stanelam kolo parku, na ulicy, nie bylo miejsc na parkingu wczesniej .... i jak wrocilysmy z kolezanka to sie zalamalysmy. Przyjechali po 20 minutach (chyba krazyli gdzies blisko), zdjeli pomaranczowe blachy z usmiechem na twarzy i wypisali sliczny mandacik na 80 zlotych. Na koniec zyczyli nam milego wieczoru.
  11/11/12
 • goska

  zalozyli mi blokade w tym tygodniu, stanelam kolo parku, na ulicy, nie bylo miejsc na parkingu wczesniej .... i jak wrocilysmy z kolezanka to sie zalamalysmy. Przyjechali po 20 minutach (chyba krazyli gdzies blisko), zdjeli pomaranczowe blachy z usmiechem na twarzy i wypisali sliczny mandacik na 80 zlotych. Na koniec zyczyli nam milego wieczoru.
  11/11/12