Dietetyka – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Najczęściej podczas rekrutacji na Dietetykę punktowane są biologia, chemia, fizyka, matematyka, również język obcy. Zazwyczaj uczelnie wskazują grupę przedmiotów, spośród których kandydat wybiera jeden lub dwa. Jakie konkretnie przedmioty wymagane są w wybranej uczelni? Na jakim poziomie trzeba zdać maturę? Jak przeliczane są punkty? Sprawdźcie, jak wygląda rekrutacja na Dietetykę.
Dietetykę oferują przede wszystkim uczelnie lub wydziały medyczne, przyrodnicze, szkoły zawodowe oraz niepubliczne szkoły wyższe. To kierunek popularny i bardzo powszechny – dostępny w wielu uczelniach we wszystkich ośrodkach akademickich.
Dietetyka łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, w programie studiów nie zabraknie zatem przedmiotów bazujących na biologii czy chemii. Niezależnie od przedmiotów rekrutacyjnych decydujących o przyjęciu na studia, kandydaci powinni interesować się tymi zagadnieniami i mieć łatwość nauki tych przedmiotów.
"Przede wszystkim jest to kierunek dla osób, które interesują się wpływem żywności na życie i zdrowie człowieka, które chcą również zgłębić wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Na pewno odnajdą się tutaj pasjonaci sportu, rekreacji i siłowni, a także osoby związane w pewien sposób z dietetyką: lekarze, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni. Jest to kierunek dla każdego, kto chciałby zrozumieć sens popularnego powiedzenia „Jesteś tym, co jesz”".
Weronika Szabla, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Dietetyka – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdźmy, jak wygląda rekrutacja w wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi punktowany jest język polski, język obcy, matematyka oraz do wyboru biologia lub chemia.
Kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oprócz języka obcego wybierają jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.
Język polski, język obcy i jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka lub matematyka wymagane są w naborze na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Również jeden przedmiot spośród biologia, chemia, fizyka i matematyka wybierają kandydaci na Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie.
Punkty z biologii lub chemii decydują o przyjęcie na Dietetykę na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Biologia na poziomie rozszerzonym oraz chemia na dowolnym poziomie obowiązują w rekrutacji na Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Zobacz, gdzie jeszcze można studiować Dietetykę oraz jakie są kryteria naboru - https://opinieouczelniach.pl/baza-uczelni/?kierunek=dietetyka.
Dietetyka – studia pokrewne
Wiele innych kierunków związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces