Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Radomiu
Dziennikarstwo - studia
Studia na dziennikarstwie pozwalają zaznajomić się z narzędziami oraz technologiami wykorzystywanymi w zakresie mediów i dziennikarstwa. Dodatkowo oferowane moduły przybliżają cywilizację i kulturę konkretnego obszaru językowego, pozwalają na poszerzoną naukę dwóch języków obcych, w tym jednego na poziomie B2.
Studia odbywają się w trybie stacjonarnym. Trwają trzy lata, kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Osoby zainteresowane kontynuowaniem kształcenia mogą wybrać studia drugiego stopnia na kierunku Dziennikarstwo i nowe media.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdują się m.in. następujące przedmioty: gatunki dziennikarskie, dziennikarskie źródła informacji, współczesne systemy medialne, prawo mediów, etyka mediów, komunikacja interpersonalna, teoria komunikowania, komunikacja w biznesie, dziennikarstwo internetowe i media społecznościowe, psychologia społeczna, prawo autorskie, dziennikarstwo prasowe, radiowe, telewizyjne.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki w redakcjach.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Studenci mają do wyboru są dwa moduły językowo-kulturoznawcze:
- dziennikarstwo z językiem i kulturą angielską i hiszpańską
- dziennikarstwo z językiem i kulturą niemiecką i rosyjską.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Podczas rekrutacji punktowany jest język polski oraz język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dziennikarstwie
Absolwenci przygotowani są do pracy w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowych. Ich swoboda komunikacji i łatwość posługiwania się językiem polskim przydatna jest w agencjach marketingowych, firmach zajmujących się public relations,
Oddzielny obszar możliwości zawodowych stanowią instytucje i przedsiębiorstwa, dla których sprawnego funkcjonowania niezbędna jest znajomość kultury, realiów krajów oraz doskonała komunikacja w konkretnym języku.
Ile zarabia dziennikarz?
Mediana zarobków dziennikarzy to nieco ponad 4800 zł brutto. To oczywiście wartość uogólniona na potrzeby statystyki. Bezsprzecznie wynagrodzenia debiutantów w zawodzie będą się mocno różniły od tych, jakie otrzymują gwiazdy popularnych stacji telewizyjnych. Inne zarobki będą dotyczyć dziennikarzy lokalnej prasy, a inne zagranicznych reporterów.
Dziennikarstwo - opinie
Idealny kandydat musi być przede wszystkim ciekawy otaczającego świata, chcieć go poznawać i opisywać. Ważną cechą jest łatwość nawiązywania kontaktu, komunikatywność, otwartość, czasami przebojowość, wytrwałość i konsekwencja. Nie wolno zapomnieć o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest etyka dziennikarska.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo