Ekonomia w Lublinie
Ekonomia - studia
3-letni etap edukacji kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata. Można następnie kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia na ekonomii lub kierunku pokrewnym. Nie wszystkie szkoły wyższe zapewniają kształcenie na poziomie magisterskim.
Ekonomia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie nauczania to przykładowo: matematyka dla ekonomistów, statystyka, podstawy prawa gospodarczego, mikroekonomia, makroekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, rachunkowość, bankowość i ubezpieczenia, polityka gospodarcza, polityka społeczna, gospodarka regionalna, podstawy zarządzania, podstawy marketingu, kreowanie przedsiębiorczości i wiele innych. Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, konwersatoriów. Studenci odbywają również obowiązkowe praktyki.
Czym zajmuje się ekonomista?
Ekonomiści zajmują się złożonymi procesami zachodzącymi w gospodarce: potrafią wykorzystywać zaawansowane narzędzia służące analizie zjawisk rynkowych, prognozowaniu pewnych stanów, badaniu zależności między zjawiskami ekonomicznymi, podejmowaniu optymalnych decyzji. Zajmują się szacowaniem ryzyka przedsięwzięć biznesowych, analizą finansów, ubezpieczeniami.
Ekonomia - specjalizacje
W Lublinie Ekonomię można studiować w specjalnościach:
- biznes międzynarodowy
- przedsiębiorstwo w gospodarce regionalnej
- ekonomika przedsiębiorstw
- analizy ekonomiczne i rachunkowość
- handel
- ekonomia menedżerska
Ekonomia - rekrutacja
Nabór na UMCS odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia.
Podczas rekrutacji na KUL punktowany jest jeden z przedmiotów maturalnych (najlepszy) do wyboru spośród: język polski, język obcy nowożytny, geografia, historia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Rekrutacja na UP odbywa się w parciu o wyniki maturalne z przedmiotów zdawanych w części pisemnej egzaminu maturalnego.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ekonomii
Dziedziny zainteresowań ekonomistów wskazują jednocześnie potencjalne obszary zatrudnienia dla osób z takim wykształceniem. Absolwenci kierunku są zatrudniani przykładowo w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych,
- bankach,
- towarzystwach ubezpieczeniowych,
- instytucjach finansowych,
- biurach rachunkowych,
- firmach zajmujących się kontrolingiem i audytem, analizą zjawisk gospodarczych,
- firmach doradczych,
- mediach,
- instytucjach administracji publicznej.
Ile zarabia ekonomista?
Czy warto studiować Ekonomię?
Czy wybór studiów ekonomicznych był słuszny? Jakie przedmioty są najistotniejsze? Jakie są możliwości pracy po tym kierunku?
O swoich początkowych dylematach i późniejszych doświadczeniach opowiada absolwent ekonomii.
Może jego opinia zainspiruje Was przy wyborze studiów:
Ekonomia - opinie
Studiuję w WSSP na kierunku Ekonomia o specjalności Biznes międzynarodowy w ramach Projektu Unijnego” Bank Kompetencji. Zintegrowany Program Kształcenia WSSP”. Nauka jest całkowicie za darmo.
Obecnie jestem już na trzecim roku i muszę przyznać, że ani egzaminy ani zaliczenia nie sprawiały mi do tej pory większego problemu. Bardzo dobrzy wykładowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy w jasny i zrozumiały sposób wyjaśniają tematy. Jeżeli czegoś nie zrozumieliśmy , zawsze wykładowca próbował nam to lepiej wyjaśnić.
W szkole panuje bardzo miła atmosfera. Uważam, że WSSP proponuje bardzo dobre warunki zarówno do nauki, jak i do praktyk zawodowych nie tylko na terenie Polski, ale też zagranicą, w krajach UE i pozaeuropejskich. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola jest w moim odczuciu jedną z najlepszych szkół wyższych w Lublinie!
Olena Sherstiuk
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych
Kierunki studiów podobne do Ekonomii:
Jakie uczelnie w Lublinie oferują kierunek ekonomia
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl