Historia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Wybór historii na maturze wydaje się oczywisty w przypadku chęci studiowania tego właśnie kierunku. Okazuje się jednak, że na wielu uczelniach o przyjęciu na studia decydują inne przedmioty i nie ma konieczności zdawania historii. To ważna informacja dla osób, które studia na Historii traktują jako tzw. „plan B” i przedmioty maturalne wybierają pod kątem rekrutacji na inne kierunki. Zobaczcie, jak przebiega rekrutacja na Historię, które uczelnie realizują te studia i jakie inne kierunki o podobnym profilu kształcenia warto również rozważyć.
Historię wybierają przede wszystkim miłośnicy czasów minionych, osoby o doskonałej pamięci i umyśle analitycznym, potrafiący wydarzenia z przeszłości łączyć w związki przyczynowo-skutkowe, znajdować analogie, źródła zdarzeń mających miejsce w różnych momentach historii. To studia dla osób dociekliwych, cierpliwych.
Kierunek ten znajduje się w ofercie przede wszystkim uczelni publicznych – uniwersytetów czy jednej szkoły zawodowej. Jedna też tylko niepubliczna szkoła wyższa oferuje kształcenie na Historii.
Historia – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy szczegółowe zasady naboru na Historię w wybranych uniwersytetach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język polski, język obcy oraz dowolny inny przedmiot. Wyżej punktowany jest egzamin zdawany na poziomie rozszerzonym.
Język polski i drugi dowolny przedmiot obowiązują podczas rekrutacji na Uniwersytet Opolski.
Kandydaci na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie muszą zdać historię oraz jeden przedmiot spośród: filozofia, geografia, historia muzyki, historia sztuki, język obcy nowożytny, język łaciński i kultura antyczna, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Jeden tylko przedmiot z grupy: historia, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna, filozofia, historia sztuki, język polski, geografia, język obcy nowożytny lub matematyka obowiązuje w naborze na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Rekrutacja na Uniwersytet Gdański uwzględnia wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru: historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia, matematyka, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna.
Również język polski i język obcy oraz dodatkowo jeden przedmiot spośród: geografia, historia, historia sztuki lub wiedza o społeczeństwie punktowane są na Uniwersytecie Szczecińskim.
Jeśli decydujecie się na Uniwersytet Warszawski, musicie zadbać o dobry wynik maturalny z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz dodatkowego przedmiotu, wybranego z: historia, historia sztuki, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna.
Historię na maturze należy zdać wybierając studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Punktowany jest także język obcy nowożytny oraz dowolny inny przedmiot.
Rekrutacja do uczelni niepublicznej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Zawsze warto weryfikować aktualizowane co roku zasady naboru w serwisach wybranych szkół wyższych.
Zobacz, które inne uczelnie realizują studia na kierunku Historia.
Historia – studia pokrewne
Inne kierunki związane z tematyką historii, które mogą być również interesujące, to na przykład:
Historia w przestrzeni publiczne
Turystyka historyczna i dziedzictwo narodowe
Historia cywilizacji śródziemnomorskich
Inne kierunki humanistyczne - zobacz.
Więcej o studiach humanistycznych - czytaj tutaj.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.