Kierunki medyczne w Olsztynie
Studentów na studiach medycznych i pokrewnych nie brakuje. Pomimo, że wiele zawodów medycznych nie wiąże się z wysokimi zarobkami, to liczba chętnych do zdobycia wykształcenia z zakresu ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa czy kosmetologii z roku na rok nie maleje.
Studia medyczne
Idealni kandydaci na studia medyczne powinni być osobami sumiennymi, pracowitymi, otwartymi na dokształcanie, ciągłe zdobywanie wiedzy medycznej.
W ich pracy bardzo przydatna będzie łatwość nawiązania kontaktu, wzbudzanie zaufania u pacjenta, empatia, wyrozumiałość. Nie bez znaczenia pozostaje umiejętność pracy w stresie – podejmowane decyzje będą kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta.
Olsztyn jest prężnym ośrodkiem, jeśli chodzi o studia medyczne. Osoby zainteresowane wykształceniem w tym zakresie mają do wyboru kilka kierunków studiów. O kilku z nich pisaliśmy szerzej. Przeczytajcie więcej o dietetyce i fizjoterapii.
Kierunki medyczne w Olsztynie
Dwie uczelnie oferują kształcenie w tym zakresie. Poznajcie szczegóły:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Kierunek lekarski - rekrutacja
Realizowany jest na Wydziale Lekarskim. Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z biologii i chemii oraz do wyboru fizyki lub matematyki. Studia odbywają są w trybie stacjonarnym, trwają 6 lat. Kierunek jest realizowany również w języku angielskim.
W 2018 roku ponad 14 kandydatów walczyło o 1 indeks na kierunku lekarskim w Olsztynie. Konkurencja jest więc ogromna, każdy punkt z przedmiotów rekrutacyjnych może decydować o przyjęciu na studia.
Nie tylko takie statystyki świadczą o wyjątkowości kierunku. To studia z całą pewnością elitarne. Chociaż zarobki w początkowych latach pracy mogą tego nie potwierdzać, to ukończenie specjalizacji otwiera lepsze możliwości finansowe.
Inne kierunki medyczne można studiować na Szkole Zdrowia Publicznego. Rekrutacja na studia licencjackie odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów wybranych spośród: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka. Poznajcie ofertę Wydziału Nauk o Zdrowiu:
Ratownictwo medyczne
Studia trwają 3 lata, odbywają się w trybie stacjonarnym.
To studia dla osób wyjątkowych – przyszła praca będzie trudna fizycznie i psychicznie. Zawód ratownika medycznego wymaga dużej odporności, profesjonalizmu, podejmowania decyzji w szybko zmieniających się sytuacjach, zagrażających często życiu pacjenta.
Absolwenci kierunku zatrudniani są w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych, Centrach Powiadamiania Ratunkowego czy strukturach krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Pielęgniarstwo
Studia stacjonarne I stopnia trwają 3-lata. Absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na Wydziale na magisterskich studiach II stopnia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Absolwentki – bo kierunek wybierają przede wszystkim dziewczyny – pracują w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach służby medycznej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, jednostkach Systemu Ratownictwa Medycznego, sanatoriach.
Rok niestacjonarnych studiów II stopnia kosztuje 5000 zł.
Położnictwo
Studia licencjackie realizowane są w trybie stacjonarnym. Idealna kandydatka powinna być osobą wrażliwą, o ciepłym podejściu do pacjentki, wzbudzającą zaufanie, odporną na stres.
Położne pracują na oddziałach ginekologiczno-położniczych, w przychodniach, poradniach kobiecych, gabinetach ginekologicznych.
Kosmetologia - specjalizacje
To z kolei oferta Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. Kandydaci mają do wyboru dwie specjalności:
- wellness and spa
- nutrikosmetyka.
Przyjęcia na studia odbywają się na podstawie konkursu świadectw (ocena z biologii).
Absolwenci kierunku pracują w gabinetach kosmetycznych, centrach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, wydawnictwach branżowych, firmach produkujących kosmetyki, laboratoriach badających jakość produktów kosmetycznych i opracowujących nowe receptury. Są propagatorami zdrowego stylu życia.
Rok studiów kosztuje 4800 zł.
Studia medyczne - opinie
Jak do przyszłej pracy przygotowują się studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu UW-M? Zobaczcie:
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: