Matura podstawowa język rosyjski
Język rosyjski na poziomie podstawowym może być wybrany jako jeden z języków obcych, zdawanych jako przedmiot obowiązkowy. Należy wówczas przystąpić również do części ustnej matury z języka rosyjskiego, która przeprowadzana jest bez określania poziomu. Zobacz, jak wygląda egzamin, jakie są wymagania i jakich zadań można się spodziewać. Sprawdź, jakie wyniki uzyskiwali w ostatnich latach maturzyści, którzy zdawali język rosyjski.
W zeszłym roku do matury podstawowej z języka rosyjskiego przystąpiło 2753 zdających. Jedna tylko osoba była zwolniona z egzaminu – to finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego, który automatycznie uzyskał 100% punktów.
Język obcy, zdawany na maturze na poziomie podstawowym, punktowany jest podczas rekrutacji na wiele różnorodnych kierunków studiów: humanistycznych, społecznych, pedagogicznych, prawno-administracyjnych, technicznych i innych.
Matura podstawowa język rosyjski – wymagania egzaminacyjne
Wymagania egzaminacyjne na maturze podstawowej z języka rosyjskiego dopowiadają poziomowi B1 (B2 w zakresie rozumienia wypowiedzi) w skali Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego.
Podczas matury weryfikowana jest umiejętność:
- stosowania środków językowych
- rozumienia wypowiedzi
- tworzenie wypowiedzi
- reagowanie na wypowiedzi
- przetwarzania wypowiedzi
Matura podstawowa język rosyjski – arkusz
Egzamin pisemny na poziomie podstawowym trwa 120 minut.
Arkusz egzaminacyjne obejmuje części:
- rozumienie ze słuchu
- rozumienie tekstów pisanych
- znajomość środków językowych
- wypowiedź pisemna
Część rozumienie ze słuchu trwa ok. 25 minut. Składa się z 15 zadań, w tym:
- zamkniętych, polegających na wielokrotnym wyborze właściwej odpowiedzi, dobieraniu, określeniu prawda/fałsz
- otwartych, polegających na uzupełnieniu zdań/tekstu z lukami lub udzieleniu odpowiedzi na pytania.
Rozumienie tekstów pisanych bazuje na załączonych w arkuszu tekstach oryginalnych lub adaptowanych, o długości ok. 1200-1450 wyrazów. Przewidzianych jest 20 zadań o podobnym charakterze, jak w części rozumienia ze słuchu.
Znajomość środków językowych weryfikowana jest przy pomocy łącznie 13 zadań zamkniętych opartych na tekście lub otwartych, w których mogą się znaleźć:
- zadania z lukami
- transformacje
- słowotwórstwo
- tłumaczenie
- gramatykalizacja
- set leksykalny
Wypowiedź pisemna polega na napisaniu tekstu zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi treści oraz formy zawartymi w poleceniu, o długości od 80 do 130 wyrazów. Maksymalnie w tej części uzyskać można 12 pkt.
Matura podstawowa język rosyjski – terminy i wyniki
Termin egzaminu maturalnego w części pisemnej na poziomie podstawowym oraz w części ustnej a także terminy innych egzaminów sprawdzaj w Kalendarzu Maturzysty.
W przypadku zadań otwartych i zamkniętych, uzyskać można za nie od 0 do 1 pkt.
Za wypowiedź pisemną zdobyć można 12 pkt.
Łącznie maksymalna liczba punktów za egzamin z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym wynosi 60 pkt.
Wynik uzyskany w części pisemnej matury z języka rosyjskiego zdawanej na poziomie podstawowym decyduje o zdaniu matury. Aby egzamin przebiegł pozytywnie, konieczne jest zdobycie przynajmniej 30% punktów, a więc 18 pkt. To absolutne minimum, aby zdać maturę.
Język obcy, w tym język rosyjski, to przedmiot uwzględniany podczas rekrutacji na bardzo wiele kierunków studiów. Warto zatem zadbać, aby zdobyć jak najwięcej punktów, zwiększając tym samym swoje szanse w naborze.
Podczas poprzedniej matury średni wynik z języka rosyjskiego zdawanego na poziomie podstawowym wynosił 68%, we wcześniejszych latach wahał się od 60 do 68%.
Dostanę się na studia?
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji do szkół wyższych jest oczywiście posiadanie świadectwa dojrzałości.
Od tego, jakie uzyska się wyniki, zależy powodzenie podczas naboru na poszczególne kierunki studiów. Dowiedz się więcej o progach punktowych.
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Zobacz różne Typy studiów dostępne w Polsce.
Poznaj oferowane przez uczelnie Kierunki studiów.
Sprawdź Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną.
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów dostępna jest w sekcji Baza Uczelni.
Zaplanuj na przyszłość Studia podyplomowe.