Matura rozszerzona język niemiecki
Język niemiecki zdawany na poziomie rozszerzonym można wybrać jako przedmiot dodatkowy na maturze. Nie ma więc obowiązku zdawania takiego egzaminu – to wybór osób, które dobrze komunikują się w języku niemieckim i podejmują wyzwanie maturalne z tego właśnie przedmiotu.
Jakich zadań można się spodziewać w arkuszu rozszerzonym? Jak wygląda i ile trwa egzamin oraz kiedy będą znane wyniki? Sprawdźcie w poniższym artykule.
Niemiecki na rozszerzeniu – kto wybiera?
Niemiecki zdawany na poziomie rozszerzonym punktowany jest przede wszystkim na wybranych kierunkach filologicznych. Poza tym język obcy (w tym również niemiecki) uwzględniany jest w naborze na wiele innych studiów, choćby na kierunkach humanistycznych, ekonomicznych, także technicznych. Poziom rozszerzony zawsze jest wyżej punktowany, zatem dobry wynik uzyskany na maturze zdecydowanie zwiększa szanse rekrutacyjne.
Niemiecki na rozszerzeniu wybierany bywa także jako tzw. dowolny przedmiot obowiązkowy, do którego trzeba na maturze podejść. Decydują się na niego osoby, które doskonale posługują się tym językiem, opanowały go na zaawansowanym poziomie i swobodnie poradzą sobie z arkuszem rozszerzonym, a jako przedmiot obowiązkowy wybrały inny język obcy.
W zeszłym roku do matury rozszerzonej z języka niemieckiego przystąpiło ponad 5000 maturzystów.
Matura rozszerzona język niemiecki – wymagania egzaminacyjne
Wymagania egzaminacyjne dotyczące matury rozszerzonej odpowiadają poziomowi B2 oraz B2+ w zakresie rozumienia wypowiedzi w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Matura rozszerzona z języka niemieckiego sprawdza:
- znajomość środków językowych
- umiejętność rozumienie wypowiedzi
- umiejętność tworzenie wypowiedzi
- umiejętność reagowanie na wypowiedzi
- umiejętność przetwarzania wypowiedzi
Matura rozszerzona język niemiecki - arkusz
Arkusz matury rozszerzonej z języka niemieckiego składa się z czterech części, obejmujących:
- rozumienie ze słuchu
- rozumienie tekstów pisanych
- znajomość środków językowych
- wypowiedź pisemną
W części rozumienie ze słuchu przewidziano 15 zadań.
W czasie 30 minut całe nagranie będzie odsłuchane dwukrotnie, z uwzględnieniem przerw na wykonanie zadań.
Zadania zamknięte w tej części bazują na formule:
- dobierania
- wielokrotnego wyboru
- wyboru prawdza/fałsz
zaś otwarte sprowadzają się do
- odpowiedzi na pytania
- uzupełniania tekstu/zdań z lukami
Zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych bazują na treści zawierającej 1600-1800 znaków. Wśród 18 zadań w tej części znajdą się zadania zamknięte na dobieranie i wielokrotnego wyboru oraz zadania otwarte, wymagające odpowiedzi na pytania lub uzupełnienia zdań czy tekstu z lukami.
Część sprawdzająca znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) opiera się na pojedynczych zdaniach lub krótkich tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym, na podstawie których zdający mają do wykonania 14 zadań, w tym zamknięte wielokrotnego wyboru oraz otwarte, wśród których mogą znaleźć się:
- zadania z lukami
- transformacje
- słowotwórstwo
- tłumaczenie
- gramatykalizacja
- set leksykalny
Wypowiedź pisemna sprowadza się do napisania tekstu zgodnie z poleceniem, którym może być np. list prywatny, wpis na blogu lub forum internetowym, od długości od 200 do 250 wyrazów.
Egzamin trwa 150 minut.
Matura rozszerzona język niemiecki – wyniki
Liczba punktów uzyskana na rozszerzeniu nie wpływa na fakt zdania matury lub nie. Wynik z poziomu rozszerzonego odnotowywany jest na świadectwie maturalnym. Może być uwzględniany podczas naboru na wybrane kierunki studiów.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów zdających język niemiecki na poziomie rozszerzonym wynosił w ubiegłym roku 52,3% punktów.
Kiedy matura i wyniki?
Termin egzaminu maturalnego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym a także terminy innych egzaminów sprawdzaj w Kalendarzu Maturzysty.
Dostanę się na studia?
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji do szkół wyższych jest oczywiście posiadanie świadectwa dojrzałości.
Od tego, jakie uzyska się wyniki, zależy powodzenie podczas naboru na poszczególne kierunki studiów. Dowiedz się więcej o progach punktowych.
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Zobacz różne Typy studiów dostępne w Polsce.
Poznaj oferowane przez uczelnie Kierunki studiów.
Sprawdź Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną.
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów dostępna jest w sekcji Baza Uczelni.