Matura ustna język niemiecki
Język obcy zdawany w części ustnej to jeden z przedmiotów obowiązkowych na maturze. Egzamin realizowany jest bez określania poziomu. Jego wynik decyduje o zdaniu matury. Sprawdź, jak wygląda ustna matura, z jakimi zadaniami mierzą się zdający. Dowiedz się, ile można zdobyć punktów oraz kiedy odbędzie się ta część matury i kiedy będą znane wyniki.
Jak wspomniano, język niemiecki w części ustnej może być zdawany jako przedmiot obowiązkowy, ale też jako przedmiot dodatkowy, o ile wśród przedmiotów obowiązkowych został wskazany inny język obcy.
Matura ustna język niemiecki – co na egzaminie?
Celem egzaminu ustnego z języka niemieckiego jest sprawdzenie sprawności mówienia.
Zakres stosowanych przez zdającego środków leksykalno-gramatycznych jest oceniany w odniesieniu do poziomu B1 w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Egzamin trwa ok. 15 minut, ma formę rozmowy i obejmuje cztery części. Są to:
- rozmowa wstępna
- rozmowa z odgrywaniem roli
- opis ilustracji i odpowiedź na trzy pytania
- wypowiedź na podstawie materiału stymulującego.
Rozmowa wstępna trwa ok. 2 minut, ma na celu oswojenie zdającego z sytuacją egzaminacyjną. Polega na odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących życia czy zainteresowań.
W zadaniu pierwszym zdający i egzaminator odgrywają role wskazane w poleceniu. Oceniane jest odniesienie się zdającego do czterech elementów wskazanych w poleceniu oraz właściwe reagowanie na wypowiedzi egzaminatora. Na tą rozmowę włącznie z zapoznaniem się z zadaniem, przewidziano ok. 4 minut.
Zadanie drugie polega na opisie ilustracji zamieszczonej w wylosowanym zestawie, ze wskazaniem miejsca, określeniem osób i czynności dotyczących przedstawionej sytuacji. Następnie egzaminujący zadaje trzy pytania związane z tematyką ilustracji. Na tę część przewidziano 3 minuty.
Zadanie trzecie zawiera materiał stymulujący w postaci kilku ilustracji i wybiera jedną z nich, która według niego najlepiej spełnia warunki wskazane w poleceniu i uzasadnia swoją decyzję. Argumentuje odrzucenie pozostałych, a także odpowiada na dwa pytania egzaminatora, które będą związane z tematyką materiału stymulującego. Na wykonanie tego zadania jest ok. 5 minut.
Matura ustna język niemiecki – ile punktów
Maksymalnie za tą część egzaminu można uzyskać 30 pkt.
Ocenie podlegają różne składowe wypowiedzi, za każdą z nich można uzyskać maksymalnie podaną liczbę punktów:
- sprawność komunikacyjna – 18 pkt
- zakres środków leksykalno-gramatycznych – 4 pkt
- poprawność środków leksykalno-gramatycznych – 4 pkt
- wymowa – 2 pkt
- płynność wypowiedzi – 2 pkt
Matura ustna język niemiecki – wyniki
Wynik matury z języka niemieckiego wybranego jako przedmiot obowiązkowy w części ustnej wpływa na fakt zdania matury. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 30% punktów, a więc łącznie 9 pkt.
W minionych latach nie było obowiązku podchodzenia do części ustnej z języka angielskiego, nie ma więc podsumowań i statystyk. Wcześniej średnia wyników z tej części matury wahała się w granicy 65%.
Kiedy matura i wyniki?
Termin egzaminu maturalnego w części w części ustnej a także terminy innych egzaminów sprawdzaj w Kalendarzu Maturzysty.
Dostanę się na studia?
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji do szkół wyższych jest oczywiście posiadanie świadectwa dojrzałości.
Od tego, jakie uzyska się wyniki, zależy powodzenie podczas naboru na poszczególne kierunki studiów. Dowiedz się więcej o progach punktowych.
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Zobacz różne Typy studiów dostępne w Polsce.
Poznaj oferowane przez uczelnie Kierunki studiów.
Sprawdź Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną.
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów dostępna jest w sekcji Baza Uczelni.
Zaplanuj na przyszłość Studia podyplomowe.