Matury 2020 - podsumowanie, wskazówki, porady
Egzaminy dojrzałości zawsze wzbudzają głębokie emocje, ale matura w dobie pandemii to sytuacja nadzwyczajna. Odczuli to sami uczniowie, ich rodzice, dyrekcje szkół, nauczyciele i środowiska uczelniane. Wreszcie znamy wyniki matur 2020.
Nowy termin matur uczniowie poznali dopiero 24 maja, na trzy tygodnie przed egzaminem. Te finalnie przeprowadzone zostały w dniach od 8 do 29 czerwca. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych, nie mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu mogli to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 8 - 17 lipca.
Jak wypadła MATURA 2020?
74 proc. z 259 tys. maturzystów zdało egzamin w pierwszym terminie. Dla porównania w ubiegłym roku zdawalność przekroczyła 80 proc. Taki wskaźnik jest jednym z niższych z niższych wyników w historii nowej matury.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na gorszy wynik ogólny miały wpływ okoliczności wynikające z panującej na świecie pandemii, zamkniętych szkół, zdalnego nauczania, czy zadziałały inne czynniki. Nie ulega wątpliwości, że stres, niepewność, przesuwane terminy matur z całą pewnością miały wpływ na emocje i psychiczną kondycję uczniów.
W tym roku 17,2 proc. maturzystów może powtarzać egzamin. Są to osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu obowiązkowego (języka polskiego, matematyki lub języka obcego).
Najsłabiej wypadł egzamin z matematyki. Oblało go 21 proc. zdających, a średni wynik wyniósł 52 proc. punktów. Zdawalność z języka polskiego wyniosła 92 proc.
Najwięcej maturzystów wybrało maturę z języka angielskiego, ponad 94 proc. W przypadku tego egzaminu, podobnie jak w poprzednich latach, średnia była stosunkowo wysoka i wyniosła 73 proc.
Średni rezultat egzaminów na poziomie rozszerzonym (poza egzaminami z języków obcych i języka polskiego) z żadnego przedmiotu nie przekroczył 50 proc. Doprecyzowując, to poza biologią i przedmiotami niszowymi, takimi jak historia muzyki, historia sztuki, język łaciński, nie przekroczył 40 proc.
Porównanie matur 2020 i 2019
Gdyby pokusić się o próbę porównania wyników maturalnych z tego roku w stosunku do roku ubiegłego to okazuje się, że w 2019 roku maturę zdało 80,5 proc. egzaminowanych spośród 247 tys. uczniów. W liceach wskaźnik ten wyniósł - 86,4 procent, zaś w technikach - 70,5 procent.
Z kolei porównanie uzyskanych przez maturzystów rok temu wyników z tegorocznymi pokazuje, że: z języka polskiego w 2019 roku maturzyści uzyskali średnio 52 proc., z matematyki 58 proc., a z najchętniej wybieranego języka angielskiego - 73 proc. Były zatem gorsze niż tegoroczne.
Rok temu słabe były średnie wyniki z przedmiotów rozszerzonych (przypomnijmy, że uczeń musi wybrać przynajmniej jeden z nich, ale nie ma progu punktowego decydującego o zdaniu egzaminu, należy po prostu do niego przystąpić). Najpopularniejsza geografia, którą zdawał co czwarty maturzysta - to wynik rzędu 29 proc.
Trochę lepiej wypadły popularne chemia i biologia - odpowiednio 40 i 33 proc. Najniższą ze wszystkich przedmiotów rozszerzonych średnią uczniowie osiągnęli na egzaminie z wiedzy o społeczeństwie – zaledwie 27 proc.
Mam świadectwo i co dalej?
Maturzysta zdaje egzamin dojrzałości, gdy uzyska minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z dodatkowego przedmiotu rozszerzonego nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego). Jest natomiast bardzo istotny podczas rekrutacji na studia.
Najbardziej prestiżowe i popularne kierunki studiów wymagają bardzo dobrze zdanej matury. Doskonale wiedzą o tym kandydaci na studia, którzy planują wybór kierunków medycznych, prawniczych, ekonomicznych, filologicznych czy inżynierskich na najlepszych publicznych uniwersytetach czy politechnikach.
Trwa Rekrutacja na studia, maturzyści gorączkowo sprawdzają PROGI PUNKTOWE obowiązujące w poprzednich latach na wybrane kierunki studiów.
Wytyczne Ministerstwa nakazują, aby podczas składania przez kandydatów ankiet, kopii dokumentów, czy zdjęć, do minimum ograniczyć bezpośredni kontakt kandydatów z pracownikami uczelni. Zalecane jest przeprowadzenie procedur administracyjnych on-line.
Pamiętajcie, że nawet po ogłoszeniu pierwszych wyników naboru na studia (jeżeli nie dostaniecie się na wymarzony kierunek) - uczelnie nadal będą prowadzić rekrutację uzupełniającą. Musicie być czujni i trzymać rękę na pulsie. Zaglądajcie na strony internetowe Uczelni i uważnie czytajcie komunikaty.
Rekrutacja w cieniu pandemii jest zjawiskiem nowym i może nieść za sobą dalsze konsekwencje w przyszłości. Póki co MNiSW zakłada powrót uczniów i studentów do szkół oraz na uczelnie, ale realne są także inne scenariusze, jak; nauczanie zdalne, system mieszany, okresowe wyłączenia tradycyjnej nauki w powiatach zagrożonych coronawirusem.
Wszystkim tegorocznym Maturzystom gratulujemy! Trzymamy kciuki za Wasze studia :-)
Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ