Najpopularniejsze Uczelnie w rekrutacji 2019/2020

Proces rekrutacji na uczelnie wrócił jak co roku, tym razem z opóźnieniem spowodowanym przez wprowadzony stan epidemii koronawirusa. Uczelnie starają się przyciągnąć kandydatów na różne sposoby - w tym roku także się to nie zmieniło. Ze względu na to, że uczelnie organizowały drzwi otwarte online, a nie stacjonarnie, więcej osób mogło zapoznać się z propozycjami szkół wyższych odnośnie kierunków i warunków studiowania.

Jak to się dzieje, że niektóre uczelnie są wybierane chętniej niż pozostałe?

Popularność uczelni wybieranych najchętniej przez kandydatów na studia wynika z wielu czynników. Do najważniejszych można zaliczyć: miejsce w rankingach, prestiż i renomę, dobrej jakości programy studiów, dostępność stypendiów i programów socjalnych. Ważne jest też miasto, w jakim znajduje się uczelnia oraz to, co o uczelni kandydaci słyszą od swoich znajomych albo osób, które już tam studiują/studiowały. Uczelnie atrakcyjne dla kandydatów to także takie, które zapewnią wykształcenie przekładające się na dobre zarobki po studiach.

Które typy uczelni były najchętniej wybierane podczas rekrutacji 2019/2020?

Najpopularniejsze wśród kandydatów na studia były uczelnie techniczne i ekonomiczne. Dane zebrane ze wszystkich uczelni publicznych pokazują, że na uczelnie techniczne i ekonomiczne aplikowało na jedno miejsce średnio 3,9 kandydata. Dla porównania na uniwersytety średnio rejestrowało się 3,5 kandydata na miejsce.

Uczelnie wychowania fizycznego i uczelnie pedagogiczne to 2,8 osoby na jedno miejsce. Uczelnie rolnicze i przyrodnicze 2,7 kandydata na miejsce.

Najłatwiej było się dostać na uczelnie zawodowe, gdzie o jedno miejsce walczyło średnio 1,3 osoby.


Rankingu popularności uczelni wśród kandydatów

Renoma uczelni, czy jej miejsce w rankingach to jedno, ale liczy się to, gdzie kandydaci najchętniej chcieliby studiować i gdzie rzeczywiście aplikują. W przeliczeniu na jedno miejsce na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie najpopularniejsze w rekrutacji 2019/20 okazały się:


Gdzie ilościowo aplikowało najwięcej osób?

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:

  • wśród uniwersytetów zwycięzcami okazali się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • wśród uczelni technicznych: Politechnika Warszawska i Politechnika Gdańska
  • wśród uczelni ekonomicznych: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • wśród uczelni pedagogicznych Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • wśród uczelni rolniczych/przyrodniczych: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • wśród uczelni wychowania fizycznego: Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
  • wśród państwowych wyższych szkół zawodowych: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Państwowa i Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.


Które uczelnie niepubliczne najbardziej popularne?

Jak natomiast sytuacja wyglądał na uczelniach niepublicznych, gdzie za studia trzeba zapłacić? Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie czołówkę uczelni niepublicznych reprezentują:

Wybierając uczelnię, bez względu na jej popularność warto poznać opinie na jej temat.

Znajdziecie je pod hasłem "Komentarze" przy każdej prezentowanej Uczelni oraz w dziale Opinie.


Nie wiesz, jakie studia wybrać?

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Typy studiów znajdziecie TUTAJ

Kierunki studiów opisane są TUTAJ

Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ

Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ