Pedagogika – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
W obszarze zainteresowań pedagogiki znajdują się zagadnienia związane z wychowaniem, opieką, rozwojem, dysfunkcjami, niedostosowaniami, socjoterapią, animacją kulturowa, doradztwem zawodowym. Wszechstronność pedagogiki przekłada się na różnorodność zainteresowań i predyspozycji osób aspirujących do pracy w tym zawodzie.
Dlatego w procesie rekrutacji nie ma nacisku na przedmioty humanistyczne, ścisłe czy języki obce. Każda uczelnia precyzyjnie określa przeliczniki maturalne, wskazuje wymagany poziom egzaminów maturalnych. Jednak trudno jednoznacznie określić przedmioty, które muszą znaleźć się na maturze, a ich brak pozbawiłby szansy aplikowania na studia.
Pedagogika i jej różne odmiany to studia bardzo powszechne. Znajdują się w ofercie wszystkich niemal uniwersytetów, uczelni o profilu humanistycznym, pedagogicznym, ale także dużej liczby niepublicznych szkół wyższych.
W grupie kierunków pedagogicznych do najważniejszych należą: Pedagogika, realizowana w systemie dwustopniowym, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – studia jednolite magisterskie, podobnie Pedagogika specjalna.
Pedagogika – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy zasady rekrutacji na Pedagogikę na wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu punktowany jest język polski, język obcy i jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, historia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie, chemia, fizyka, geografia, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o tańcu. Wyższy przelicznik stosowany jest dla poziomu rozszerzonego.
Podobnie wygląda rekrutacja do Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Wymagany jest język polski i język obcy oraz jeden przedmiot wybrany z grupy: matematyka, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Kandydaci na Uniwersytet Jagielloński otrzymują punkty za wyniki maturalne z języka polskiego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, biologia, filozofia, historia, historia sztuki, język obcy, wiedza o społeczeństwie.
Cztery przedmioty punktowane są na Uniwersytecie Warszawskim: język polski, matematyka, język obcy oraz do wyboru: biologia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia.
Również cztery przedmioty, ale z większą możliwością ich wyboru, punktowane są na Uniwersytecie Gdańskim: język polski, język obcy oraz dwa spośród: biologia, chemia, filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język obcy nowożytny (drugi), matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Jak widać w rekrutacji na Pedagogikę kluczowe są przedmioty obowiązkowe na maturze, a więc te, których wyniki zawsze znajdą się na świadectwie i właściwie tylko one wystarczą na większości uczelni, aby wziąć udział w naborze.
Decyzja, o tym, czy zdawany dodatkowo przedmiot pozwoli uzyskać lepszy wynik i tym samym zwiększyć szansę podczas rekrutacji, należy do kandydata.
Warto zaznaczyć, że bardzo liczna grupa niepublicznych uczelni realizujących studia na kierunku pedagogika przyjmuje kandydatów bez weryfikacji wyników maturalnych, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Pedagogika – studia pokrewne
Wśród studiów pedagogicznych wymienić można wiele kierunków skupiających się na określonym aspekcie pedagogiki, przykładowo:
Oligofrenopedagogika z arteterapią
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.