Trwa rekrutacja na studia lekarskie
Rekrutacja na studia lekarskie od lat budzi ogromne emocje – wielu kandydatów walczących o indeks, wymagające kryteria naboru oraz dynamicznie zmieniające się progi punktowe i pojawiające się kolejne listy rankingowe powodują, że nabór na studia medyczne stanowi spore wyzwanie. Jak wygląda rekrutacja? Gdzie jeszcze można rejestrować się na kierunek lekarski?
Wyniki rekrutacji na studia lekarskie
Sierpień to czas, gdy większość uczelni kończy rekrutację na stacjonarne studia lekarskie.
- W rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 na kierunek lekarski mieliśmy 1 477 opłaconych rejestracji. Jest to najpopularniejszy kierunek ze względu na liczbę osób starających się o jedno miejsce (24,62 osoby). Na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji (22 lipca - przyp. red.) próg punktowy zakwalifikowania się na studia wyniósł 83,44 punktu. 31 lipca zakończyła się rekrutacja, limit miejsc został całkowicie wypełniony. Ostateczny próg punktowy wyniósł 76,65 punktu - wylicza dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa i kierowniczka Biura Prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Limit miejsc został wypełniony na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Oznacza to, że rekrutacja na medycynę została zamknięta - ostatnia zakwalifikowana na kierunek lekarski osoba miała 75,67 punktu.
Progi punktowe na studia lekarskie
Zmieniające się progi punktowe i tworzone nowe listy rankingowe wynikają z faktu, że wielu kandydatów rejestruje się na studia lekarskie w kilku uczelniach. W sytuacji pozytywnego rozstrzygnięcia naboru rezygnują z uczestnictwa w rekrutacji w pozostałych szkołach wyższych, zwalniając tym samym miejsca osobom oczekującym na listach rezerwowych. Kandydaci z nieco niższymi wynikami zostają zakwalifikowani na studia, zatem zmienia się również próg punktowy, czyli minimalna liczba punktów wymagana do przyjęcia na dany kierunek.
Gdzie nadal trwa nabór na kierunek lekarski?
Kolejne listy rankingowe publikuje Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie. GUMed najnowszą listę przyjętych osób ogłosił 6 sierpnia. Rekrutacja w Lublinie zakończy się natomiast 7 października. Obecnie ostatni zakwalifikowany kandydat ma 247 punkty. O jedno miejsce na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie rywalizowało w tym roku 8 osób.
Kilka wolnych miejsc dostępnych jest na kierunku lekarskim we Wrocławiu. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich do 2 sierpnia przyjął na kierunek lekarski (studia stacjonarne w języku polskim) 302 studentów na 355 dostępnych miejsc.
Nabór prowadzi także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ubiegłym roku ostatnia osoba przyjęta była na początku października.
Kolejna lista rankingowa na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku zostanie ogłoszona 20 sierpnia. Wolnych pozostaje 9 miejsc.
Na Katolicki Uniwersytet Lubelski przyjęte zostały 144 osoby. - Obecnie czekamy aż zakwalifikowani kandydaci potwierdzą chęć studiowania. Gros osób potwierdziło już podjęcie studiów. Na liście rezerwowej jest 670 osób. Maksymalna liczba punktów, jaką mógł uzyskać kandydat na KUL wynosiła 100. Większość kandydatów miała wynik maksymalny lub zbliżony do maksymalnego - podkreśla Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.
Uczelnie dopiero zaczynają rekrutację na studia lekarskie
Wybrane kierunki lekarskie zostały poddane kontroli przez Polską Komisję Akredytacyjną. Rekrutacja na nie została wstrzymana do czasu uzyskania pozytywnej opinii.
Obecnie nabór uruchamia Uniwersytet Kaliski oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.
- Teraz czekamy jedynie na rozporządzenie ministra zdrowia, który ustali ilu studentów możemy przyjąć na pierwszy rok studiów i uruchamiamy rekrutację – informuje przedstawiciel Uniwersytetu Kaliskiego.
Wśród szkół oczekujących na uchwały PKA są Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet w Siedlcach, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Mieszka I, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi oraz filia w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.