Weterynaria - co zdawać na maturze, żeby się dostać na studia?
Studiowanie Weterynarii to marzenie wielu młodych ludzi. Swoją miłość do zwierząt chcą przekuć w pomysł na życie zawodowe. Wykonywać w przyszłości zawód z pasją, zająć się profesjonalnie opieką nad zwierzętami, uzyskać kompetencje do pracy z nimi.
Studia weterynaryjne są wymagające. Porównywane w pewnym zakresie do lekarskich – choć przygotowują do pracy z innymi pacjentami. Studenci zmagają się z takimi przedmiotami jak chemia, biologia, fizyka, anatomia, biochemia, farmakologia, patomorfologia, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby owadów użytkowych, diagnostyka kliniczna i laboratoryjna, immunologia, żywienie zwierząt, mikrobiologia, fizjologia zwierząt, anatomia porównawcza zwierząt, biochemia, weterynaria sądowa, toksykologia, choroby zwierząt gospodarskich, anatomia zwierząt, histologia i embriologia.
To wyzwanie dla naprawdę najlepszych. Aby poradzić sobie z trudami kształcenia, kandydaci na weterynarię powinni już w szkole średniej być za pan brat z przedmiotami takimi jak chemia, biologia, fizyka czy matematyka.
Co trzeba zdać na maturze?
Wybierając weterynarię musicie postarać się o doskonałe wyniki z konkretnych przedmiotów maturalnych. Konkurencja jest duża, każdy punkt może decydować o przyjęciu na studia. Poszczególne uczelnie szczegółowo precyzują kryteria kwalifikacji, poziom egzaminu zdawanych przedmiotów.
Przykładowo rekrutując do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie czy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu należy zdać biologię i chemię. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie wymagana jest obowiązkowo biologia oraz dodatkowo do wyboru: chemia, fizyka lub matematyka. Kandydaci na Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wybierają trzy przedmioty maturalne spośród: biologia, chemia, fizyka, język obcy, matematyka.
Studia pokrewne do Weterynarii
Alternatywą do Weterynarii mogą być inne propozycje szkół wyższych. Możecie przykładowo rozważyć takie kierunki:
Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia
Etologia i psychologia zwierząt
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich
Psychologia i biologia zwierząt
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Stosowana psychologia zwierząt
Szukasz innych studiów biologiczno-przyrodniczych?
Poradnik maturzysty
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.