Wspólna nauka do matury - znajdź znajomych do powtórek

Zazwyczaj, gdy myślimy o nauce do matury, mamy przed oczami obrazek samotnej osoby zamkniętej w pokoju otoczonej stertą książek i zeszytów. Jednak coraz popularniejsza staje się nauka w grupach i niekoniecznie chodzi tu o przyjaciół, czy kolegów z klasy.

Zalet wspólnej nauki jest wiele, choć oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego. Każdy maturzysta wie, czy woli uczyć się sam, czy w szerszym gronie. W zależności od preferencji należy wybrać najbardziej efektywny i wygodny sposób nauki.

Jednak nauka w grupie ma swoje zalety. Przede wszystkim oszczędza czas. Podczas nauki indywidualnej często musimy szukać informacji, które uzupełnią luki w naszej wiedzy. Ucząc się w grupie jest duża szansa na to, że wasi znajomi wiedzą to, czego wy nie wiecie i po prostu wam powiedzą.

Oszczędzamy więc czas, który stracilibyśmy na wertowaniu książek i przeglądaniu internetu. Kolejną zaletą jest możliwość wzajemnego sprawdzania poziomu wiedzy. Można po prostu odpytywać się z przerobionego materiału. Każdy w grupie dowie się z jakich zagadnień musi się podciągnąć. Bardzo ważne jest to że podczas nauki w grupie lepiej zapamiętujemy przerabiane tematy, bo kojarzą się one z miłymi spotkaniami.


Gdzie znaleźć znajomych do wspólnej nauki

Jak już było wspomniane nie musicie uczyć się ze swoimi kolegami z klasy, czy szkoły. Często trudno jest się spotkać w jednym miejscu zwłaszcza, jeżeli mieszkacie daleko od siebie. Czasami wasi znajomi zdają na maturze inne przedmioty niż wy. Jest na szczęście internet, gdzie można znaleźć mnóstwo ogłoszeń osób, które chcą się wspólnie uczyć online. Taka nauka również oszczędza cenny czas maturzystów, gdyż nie trzeba tracić czasu na dojazdy na miejsce spotkania. Propozycji można szukać m.in. w serwisach z ogłoszeniami np. Gumtree, czy OLX lub forach związanych z maturą albo nauką danego przedmiotu.


Jakie narzędzia można wykorzystać do wspólnej nauki?

Przede wszystkim Skype lub podobny komunikator, gdzie widzimy i słyszymy się w czasie rzeczywistym. Pomiędzy spotkaniami na Skypie można utworzyć np. zamkniętą grupę dyskusyjną, wątek na jakimś forum tematycznym lub grupę na Facebooku, w takich miejscach można np. ustalić zakres tematów, jakie będziecie omawiać podczas następnej sesji. Obecnie technologia daje nam niemal nieograniczone możliwości, zatem wybór odpowiadającej nam aplikacji nie będzie trudnością.


Jak się efektywnie uczyć w grupie?

Doświadczenia osób, które uczą się w ten sposób pokazują, że warto umawiać się na konkretny termin, dzień i godzinę tak, żeby na pewno pamiętać o włączeniu Skype'a. Również z wyprzedzeniem należy ustalić działy, które będą omawiane. Wtedy każda osoba może przygotować pytania do wzajemnego odpytywania. Kolejna rada to ilość osób w grupie, warto by nie było ich za dużo, nie ma wtedy niepotrzebnego rozpraszania się i można lepiej się poznać.

Jeżeli myślicie, że nauka w grupie sprawdzi się w waszym przypadku, od razu zabierzcie się za szukanie znajomych lub sami zamieście swoje ogłoszenie.Wiesz już, co studiować?

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Typy studiów znajdziecie TUTAJ

Kierunki studiów opisane są TUTAJ

Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ

Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ