Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?

Jak wygląda sytuacja młodych ludzi, którzy rozpoczynają teraz studia i chcą zdobyć wykształcenie, które zagwarantuje dobrze płatną, pewną pracę?


Branża internetowa w czołówce

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli na początku rozważań nad zawodami przyszłości umieścimy te, które obejmują szerokie pojęcie nowych technologii i branży IT.

To niezwykle rozwojowy rynek, który w najbliższych latach „wchłonie” ogromne rzesze świetnie wykształconych specjalistów.

O pracę i dobre zarobki nie muszą się martwić:

  • programiści
  • graficy 3D
  • analitycy systemowi
  • konsultanci SAP
  • architekci systemowi
  • specjaliści ds. bezpieczeństwa,
  • administratorzy baz danych.

Czy coraz doskonalsze maszyny nie zastąpią w tej pracy człowieka? Czy czynnik ludzki zostanie wyparty? Absolutnie nie. Jeśli nawet zawód programisty zostanie zautomatyzowany i kodowaniem zajmą się maszyny, to wzrośnie zapotrzebowanie na koordynatorów projektów, analityków czy projektantów rozwiązań.

W obszarze nowych technologii potrzebni będą specjaliści ds. budowy i projektowania robotów, sztucznej inteligencji, samouczących się skryptów, big data.

Nadchodzi era, kiedy współpraca dotyczyć będzie podziału obowiązków między maszynami a ludźmi w taki sposób, aby jak najefektywniej wykonać określone zadania, uwzględniając indywidualne cechy i kompetencje zarówno pracowników jak i robotów.


Które zawody mogą / nie mogą przejąć roboty?

Finansiści, analitycy już teraz w zdecydowanej większości posługują się gotowymi algorytmami.

Telemarketer mówi coraz częściej głosem robota, kasjera zastępują automaty.

Z z badań wynika, że najmniej prawdopodobne jest wkroczenie maszyn w obszar humanistyki. Niewielkie jest prawdopodobieństwo zastąpienia dziennikarza, specjalisty ds. PR czy pisarza przez roboty.


W jakich zawodach upatrywać perspektyw?

Ogromny rynek pracy dla opiekunów osób starszych czy pielęgniarek powstaje w związku z tym, że nasze społeczeństwo się starzeje. Bardziej dbamy o siebie. Dostępność opieki medycznej, specjalistycznych zabiegów i leczenie przewlekłych chorób sprawia, że ludzie osiągają zaawansowany wiek. Jednak na pewnym etapie życia wsparcie innych i pomoc w codziennych czynnościach są niezbędne. To więc duży potencjał zawodowy dla specjalistów z zakresu geriatrii, aktywizacji osób starszych, opieki nad nimi.

Nieznane do niedawna zawody medyczne, jak choćby dietetyk, przeżywają obecnie renesans. W erze konsumpcjonizmu, zalania rynku przez żywność przetworzoną, gąszczu produktów spożywczych, szukamy porad u specjalistów. Chcemy się zdrowo odżywiać, nie mamy jednocześnie czasu na takie dobieranie produktów, aby zbilansować dietę. Powierzamy tę sprawę kompetentnym dietetykom, korzystamy z „diet pudełkowych”. To znak zabieganych czasów.

Obecny styl życia ludzi, jego tempo, oczekiwania zawodowe powodują dodatkowo, że łatwo zatracić się w codziennym pędzie. Gabinety psychologiczne i psychiatryczne nie świecą pustkami. W cenie są skuteczni psychoterapeuci, coachowie, mediatorzy, negocjatorzy.

Nowe zawody powstają zgodnie z porzekadłem, że „potrzeba jest matką wynalazku”.

Takie dziedziny jak biotechnologia, energetyka, nanotechnologie to obszary, które w najbliższych latach będą potrzebowały specjalistów, osób wykształconych, kompetentnych, kreatywnych, otwartych.

W tym miejscu z powrotem dochodzimy do momentu, gdzie należy uznać wyższość człowieka. Z jego słabościami, ale przede wszystkim mocnymi stronami, chęcią uczenia się, dostosowywania do zmieniających się potrzeb, korzystającego z zasobów istniejącej wiedzy, kwestionującego to, co poznane, szukającego pomysłu na nową rzeczywistość.

Taki bagaż predyspozycji pozwoli odnaleźć się na coraz trudniejszym rynku pracy nawet wtedy, gdy wymarzone studia, kierunek wybrany z pasji nie dadzą zawodu z top listy perspektyw zawodowych.


Jaki zawód wybrać?

Back-end developer, Full stack developer, Project Manager, Dyspozytor lotniczy, Mikrobiolog, a może Agent celny?

Nie wiesz, w jakiej branży najłatwiej się odnajdziesz? Rozważasz różne, czasem skrajnie odmienne zawody?

Z myślą o wszystkich niezdecydowanych kandydatach na studia przygotowaliśmy opisy popularnych i mniej znanych zawodów.

Obszerną listę szczegółowo opisanych profesji znajdziecie na dziale ZAWODY