Funkcjonariusz celny / Celnik
Funkcjonariusz celny sprawuje dozór celny oraz kontroluje obrót towarowy z zagranicą; wymierza i pobiera należności celne; dopuszcza towary będące przedmiotem obrotu towarowego z zagranicą do obrotu na polskim obszarze celnym lub do wywozu z kraju; zwalcza oraz ściga przestępstwa i wykroczenia, w zakresie ustalonym w ustawie karnej skarbowej.
Zakres obowiązków Funkcjonariusza celnego
- dokonywanie oględzin środków przewozowych, opakowań, zamknięć celnych i dokumentów;
- przeprowadzanie rewizji celnej towarów i środków przewozowych oraz dokonywanie przeszukania terenów i pomieszczeń służących do ich przechowywania;
- dokonywanie przeszukania osób przekraczających granicę państwową oraz doprowadzanie ich do urzędu celnego na czas niezbędny do przeprowadzenia kontroli;
- badanie dokumentów dotyczących obrotu towarowego z zagranicą;
- wymierzanie i pobieranie należności celnych;
- strzeżenie towarów celnych i miejsc odpraw celnych lub też pomieszczeń, placów i środków przewozowych, nie będących miejscami odpraw celnych;
- nakładanie zamknięć celnych na towary celne, pomieszczenia lub środki przewozowe;
- legitymowanie, również poza terenem odprawy celnej, osób posiadających towary przywiezione lub nadesłane z zagranicy, których rodzaj lub ilość wskazują na przeznaczenie do działalności gospodarczej.
Kto może zostać celnikiem?
Warunki, jakie musi spełnić kandydat na to stanowisko to przede wszystkim polskie obywatelstwo, niekaralność oraz nieposzlakowana opinia.
Kandydat na celnika powinien również charakteryzować się bardzo dobrym stanem zdrowia.
Przyszły celnik musi odbyć praktyki zawodowe, a zwieńczeniem zdobywania zawodowych doświadczeń jest egzamin kwalifikacyjny, po którym dana osoba zostaje włączona do służby stałej.
Nie ma wymogów odnośnie wykształcenia, minimum jest ukończenie szkoły średniej. Do pracy przygotowują specjalistyczne kursy.
Również kierunki administracyjne czy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym w uczelniach wyższych oferują specjalności w zakresie obsługi celnej. Podobne kwalifikacje można zdobyć na studiach podyplomowych z tej dziedziny.
Celnik powinien poszerzać swoją wiedzę z zakresu prawa celnego, ekonomii, taryf celnych czy kodeksu postępowania administracyjnego.
Bardzo istotną cechą jest opanowanie, odporność emocjonalna, niekonfliktowość oraz łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, a także odpowiedzialność.
Przydatna będzie znajomość języków obcych.
Ile zarabia Funkcjonariusz celny?
Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 002 PLN brutto. Co drugi funkcjonariusz celny/celnik otrzymuje pensję od 3 692 PLN do 6 100 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych funkcjonariuszy celnych zarabia poniżej 3 692 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 100 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych funkcjonariuszy celnych.