Kucharz
Kucharz to osoba, która przyrządza potrawy w zakładach gastronomicznych, czyni to z zasadami sztuki kulinarnej, najczęściej według zamówienia złożonego przez klienta (w restauracji).
Profesjonalny kucharz to nie tylko fachowy rzemieślnik, ale wręcz artysta. Dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do przygotowania potraw w różnych stylach kulinarnych. Potrafi czarować smakiem.
Od niedawna sztuka kulinarna, głównie za sprawa licznych programów telewizyjnych, stała się bardzo modna. Spowodowało to, że zawód kucharza przeżył swoisty renesans. Bywalcy restauracji wiedzą, że ich ulubione miejsca to te, gdzie się dobrze gotuje.
Posada kucharza w porządnej restauracji jest marzeniem niejednego młodego człowieka. To kucharz kreuje renomę restauracji. Dla najlepszych szefów kuchni oznacza to bardzo dobre wynagrodzenie, ogromną satysfakcję i uznanie w oczach klientów. Obecnie wybitni kucharze są fachowcami znanymi nie tylko w środowisku, ale i w mediach.
Kucharz - predyspozycje
Kucharzowi niezbędny jest niepospolity smak. Ważna jest wyobraźnia, zmysł estetyczny, poczucie elegancji w sztuce podawania i dekorowania potraw. Coraz częściej też potrzebna jest kucharzowi łatwość nawiązywania kontaktu, co wynika z faktu, że w restauracjach klienci chcą poznać autorów wyśmienitych potraw.
Jak zostać kucharzem?
Zawód kucharza zdobywa się dzięki nauce w jednej z licznych szkół gastronomicznych: branżowych, policealnych lub wyższych.
Przyszłych kucharzy mogą zainteresować takie kierunki studiów jak Gastronomia i hotelarstwo, Gastronomia i sztuka kulinarna, Gastronomia z dietetyką, Dietetyka.
Jednak najczęstszą i najkrótszą drogą jest edukacja w szkole średniej lub policealnej. Takich szkół jest w Polsce wiele. Dają one absolwentom umiejętności przyrządzania różnych potraw i dań stosownie do potrzeb klienta, a także obsługi imprez okolicznościowych, np. przyjęć. Wykształcenie kucharskie zapewnia też możliwość kontaktu z nowoczesnymi urządzeniami współczesnego zakładu gastronomicznego. W całej ścieżce zawodowej najważniejsze są praktyki. Żadna teoria nie zastąpi współpracy z prawdziwym mistrzem kuchni.
Podczas praktyk liczy się nie tylko umiejętność perfekcyjnego przyrządzania potraw, ale i organizacja, praca w zespole, w którym zadania są dokładnie podzielone. Praktyki są okazją do nauczenia się obsługi nowoczesnych urządzeń gastronomicznych, które dziś bywają nawet sterowane komputerowo (szczególnie doceniane przez wielu piece konwekcyjno-parowe).
Praca kucharza to obecnie sztuka kulinarna, zatem musi on nadążać za zmieniającymi się trendami, poszukiwać nowych smaków, które zadowolą wysublimowane podniebienia klientów, śledzić mody i upodobania konsumentów.
Warto też zwrócić uwagę na czas pracy kucharza. Musi być on dyspozycyjny w godzinach otwarcia restauracji, często do późnych godzin nocnych, również w weekendy czy święta.
Gdzie do pracy?
Początki nie zawsze są łatwe, za to po zdobyciu dyplomu mistrza można pokusić się o samodzielne stanowisko. Nie od razu, bowiem na stanowisku szefa kuchni wymaga się przynajmniej 5-8 lat doświadczenia. Jako szef kuchni można być odpowiedzialnym za zespół pracowników i odejść od robienia wszystkiego samodzielnie, natomiast większy nacisk położyć na zarządzanie (do tego przydają się studia na specjalności gastronomiczno-hotelarskiej i jest to ambicją wielu kucharzy, którzy nie chcą spędzić całego zawodowego życia wyłącznie w kuchni).
Wielu kucharzy trafia do zajęć związanych z cateringiem. Coraz więcej firm zajmuje się tą branżą i coraz większe są potrzeby z tym związane. Catering jest nie tylko modny, ale i opłacalny. Firmy organizujące szkolenia czy konferencje wolą zamówić posiłki z zewnątrz niż utrzymywać pracowników, którzy są im potrzebni od czasu do czasu. Część wykształconych kucharzy pracuje też u armatorów: na promach i statkach morskich.
Zarobki kucharzy
Pensje początkujących kucharzy nie są imponujące. Wszystko zależy od miejsca pracy, ale zwykle nie przekraczają one 1400-1900 zł. Wraz z awansem na mistrza lub szefa kuchni mogą wzrosnąć do około 3 - 7 tys. zł. Natomiast kucharz, który poza firmą świadczy usługi przy okazjach imprez cateringowych, może zarobić nawet kilkanaście tysięcy w miesiącu.