Deklaracje maturalne do końca września
Deklaracja maturalna to formalne wskazanie przez uczniów przedmiotów, które będą zdawać na maturze. Dowiedz się, w jaki sposób można złożyć deklarację maturalną oraz jaki jest termin dokonania tej procedury.
Dotychczas obowiązywała zasada, że maturzyści do końca września roku akademickiego, w którym przystępują do matury, składali wstępne deklaracje maturalne, aby następnie w lutym ostatecznie potwierdzić swoje wybory przedmiotów na egzamin. Obecnie formalność ta ma miejsce jednorazowo, w lutym.
Kiedy deklaracje maturalne?
Deklaracja maturalna to swego rodzaju zobowiązanie ucznia co do przedmiotów, z których będzie zdawał maturę.
Warto na spokojnie przemyśleć swoje decyzje, wybrać te przedmioty, które lubicie i nie sprawiają Wam kłopotów, ale jednocześnie takie, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.
Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny w kontekście wyboru uczelni oraz typu kształcenia.
Deklaracje maturalne składa się na początku lutego, w tym roku, w którym przystępuje się do matury. Corocznie wskazywana jest końcowa data, do której należy dokonać tej formalności. W ostatnich latach był to 7 lutego.
Jak złożyć deklarację maturalną?
Deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego należy złożyć w postaci papierowej u dyrektora szkoły, do której się uczęszcza lub w formie elektronicznej. Nie można złożyć deklaracji w obu postaciach.
Złożenie deklaracji elektronicznej możliwe jest w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://ziu.gov.pl po uprzednim zalogowaniu przy użyciu loginu i hasła otrzymanego:
- w przypadku uczniów ostatnich klas – od dyrektora szkoły, który przekazuje loginy we wrześniu
- w przypadku absolwentów z lat ubiegłych – od dyrektora macierzystej szkoły, który przekaże im loginy i hasła po otrzymaniu wniosku złożonego w określonym terminie
- w przypadku osób składających deklarację do dyrektora OKE (Deklarację B) – od dyrektora właściwej OKE, od którego będzie można odebrać login i hasło po złożeniu wniosku w określonym terminie.
Inną możliwością zalogowania jest użycie profilu zaufanego, e-dowodu albo bankowości elektronicznej.
Terminy formalności związanych ze składaniem deklaracji maturalnych dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl).
Jakie przedmioty zdawać?
Inne przedmioty są uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym, gdy wybieramy się na studia medyczne albo biologiczno-przyrodnicze, inne w przypadku studiów technicznych inżynierskich, a jeszcze inne, gdy zamierzamy studiować prawo, psychologię, filologie angielską czy sport.
Dlatego dobrze jest podejść do tematu odpowiedzialnie, ale bez stresu.
***
Niezależnie od waszych wyborów - już teraz zachęcamy Was do zapoznania się z opisami kierunków studiów w naszym serwisie.
Przy pomocy wyszukiwarki na stronie głównej oraz podstronie Baza Uczelni możecie sprawdzić, jakie uczelnie (publiczne lub niepubliczne) w różnych miastach i województwach oferują studia:
- techniczne
- ekonomiczne
- medyczne
- biologiczno-przyrodniczo
- społeczne
- pedagogiczne
- administracyjno-prawne
- filologiczne
- humanistyczne
- turystyczno-sportowe
- wojskowe i morskie
Wybierz mądrze swoje studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj wszystkie typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe