Fizjoterapia na Śląsku
Niesłabnące zapotrzebowanie na fizjoterapeutów wynika z realnych potrzeb pacjentów. Prognozuje się, w najbliższych latach popyt na usługi wykwalifikowanej kadry fizjoterapeutycznej jeszcze wzrośnie.
Fizjoterapia - studia
Idealny kandydat to osoba, dla której nieobojętne jest cierpienie i słabość innych. Będziesz obcować z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, które utraciły sprawność w wyniku kontuzji – dużo empatii i cierpliwości, to cechy bardzo pożądane. Cenna jest także umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem. Fizjoterapeuta powinien być jednocześnie stanowczy i zdecydowany, potrafić motywować chorego do pracy, aby wybrany plan leczenia czy rehabilitacji przyniósł oczekiwany rezultat. Sam fizjoterapeuta musi się cieszyć dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną – praca będzie wymagała wysiłku, nierzadko podtrzymania, przełożenia, wsparcia pacjenta.
Fizjoterapia to 5-letnie studia, po ich ukończeniu absolwent uzyskuje dyplom magistra.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Kamila na blogu fizjoweb. Dowiedz się, kim jest fizjoterapeuta.
Fizjoterapia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna, masaż, fizjoterapia ogólna, metody specjalne w fizjoterapii, adaptowana aktywność ruchowa, sport osób niepełnosprawnych, socjologia, patologia ogólna, farmakologia w fizjoterapii, bioetyka, zdrowie publiczne.
Studenci odbywają praktyki kliniczne, w pracowniach fizykoterapii oraz kinezyterapii.
Fizjoterapia na Śląsku
Poniższe uczelnie oferują ten kierunek studiów:
Akademia Górnośląska im. W. Korfantego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Fizjoterapia - rekrutacja
Rekrutacja na AWF odbywa się na podstawie punktów za przedmioty zdawane na maturze, z których kandydat otrzymał najlepszy wynik, a także oceny stanu zdrowia, wydawanej przez lekarza.
Nabór na SUM obejmuje jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka z astronomią, matematyka.
Kandydaci na UH-P przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia.
Uczelnie niepubliczne przyjmują według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Fizjoterapii
Absolwenci 5-letnich magisterskich studiów są przygotowani do pracy w :
- specjalistycznych przychodniach,
- gabinetach rehabilitacji,
- masażu,
- szpitalach,
- zakładach przyrodoleczniczych,
- ośrodkach sportowych,
- ośrodkach spa,
- sanatoriach,
- domach opieki,
- specjalistycznych placówkach, zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi.
Specjalistyczna wiedza fizjoterapeutyczna może być wykorzystana w firmach farmaceutycznych czy sklepach ortopedycznych.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Z wyliczeń statystycznych wynika, że mediana zarobków fizjoterapeuty wynosi blisko 3500 zł brutto. To wartość uśredniona, na faktyczne zarobki wpływ ma miejsce i forma zatrudnienia, ale też zdobyte doświadczenie i wypracowana renoma. Godzinna wizyta fizjoterapeutyczna w prywatnym gabinecie to koszt 150-200 zł. Wynagrodzenie zależne będą od liczby pacjentów.
Czy warto studiować fizjoterapię?
Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów jest niezaprzeczalne. Właściwie w każdym wieku i niezależnie od trybu życia nasz organizm dopomina się specjalistycznego wsparcia w zakresie problemów ruchowych. Osoby aktywne bardziej podatne są na kontuzję. Z kolei ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, spędzają długie godziny nad komputerem odczuwają dolegliwości i bóle wynikające z utrwalania nie zawsze poprawnej pozycji ciała. Fizjoterapeuci są niezastąpieni w procesie rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych, przywracania sprawności po hospitalizacji. Innym obszarem ich pracy są gabinety masażu, spa, gdzie chętnie poddajemy się zabiegom relaksacyjnym. To zatem zawód, w którym pracy z pewnością nie zabraknie.
Fizjoterapia - opinie
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Poznaj inne kierunki studiów medycznych
Przeczytaj więcej o studiach medycznych