Fizjoterapia w Radomiu

Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Na pewno tak - to zawód przyszłości. Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, coraz więcej ludzi w zaawansowanym wieku wymaga specjalistycznej opieki. Zmienia się również nasza świadomość – jesteśmy aktywniejsi, amatorsko uprawiamy różnorodne dyscypliny sportu, co wiąże się ze wzrostem kontuzyjności, urazów, skręceń. W takiej sytuacji szukamy pomocy u fizjoterapeuty.

Jednak siedzący tryb życia, najczęściej przy komputerze, powoduje, że prędzej czy później, również trafiamy w ręce fizjoterapeuty. Tygodnie czy miesiące zaniedbań powodują, że bez profesjonalnej pomocy się nie obejdzie.

Poza tym bardziej dbamy o siebie, o wygląd, oddalamy oznaki zmęczenia, starzenia się. Chętnie korzystamy z relaksujących masaży, rehabilitacji ruchowej.

Gdzie w Radomiu można studiować fizjoterapię?

Ten kierunek jest w ofercie jednej uczelni. To Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Fizjoterapia realizowana jest na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej.

Studia prowadzone się w trybie stacjonarnym. Trwają 5 lat.

Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka obcego oraz biologii lub chemii lub fizyki. Od kandydatów wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia.

Jak wyglądają studia na fizjoterapii?

Studenci fizjoterapii muszą zmierzyć się z takimi przedmiotami jak przykładowo: anatomia, biofizyka, farmakologia w fizjoterapii, kinezjologia, psychologia, bioetyka, zdrowie publiczne, neurofizjologia, biomechanika, fizjologia wysiłku fizycznego, kinezyterapia, masaż leczniczy, odnowa biologiczna, neurologia i neurochirurgia, reumatologia, ortopedia, traumatologia i medycyna sportowa, terapia manualna, antropometria, choroby cywilizacyjne, sport osób niepełnosprawnych.

Studentów obowiązują praktyki odbywające się w pracowni kinezyterapii, fizykoterapii oraz praktyki w zakresie fizjoterapii klinicznej.

Gdzie pracują fizjoterapeuci?

Zapotrzebowanie na profesjonalnych fizjoterapeutów jest niezaprzeczalne. Zatrudniani są przede wszystkim w gabinetach, przychodniach i szpitalach. Ich umiejętności będą niezbędne w klubach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, gabinetach terapii manualnej, centrach fitness, sanatoriach, ośrodkach rekreacji sportowej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Absolwenci fizjoterapii są przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej - praktyki fizjoterapeutycznej.

Chcecie dowiedzieć się więcej, kim jest fizjoterapeuta?

Przeczytajcie fragment bloga: