Matura - istotne zmiany, najważniejsze informacje
Na przestrzeni lat zmieniały się zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych. Jak obecnie wygląda matura? Jakie przedmioty są obowiązkowe? Szczegóły sprawdź poniżej.
Drodzy Maturzyści - poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze informacje na temat egzaminu dojrzałości, który będziecie zdawać.
Krytykowana prezentacja maturalna z języka polskiego odchodzi w zapomnienie.
Obowiązkowy będzie egzamin pisemny z dodatkowego przedmiotu.
Jakie przedmioty na maturze?
Maturzyści będą zdawać, podobnie jak dotychczas, trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne z:
- języka polskiego
- języka obcego nowożytnego
- matematyki
Egzaminy te będą przeprowadzane na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu.
Ważna zmiana polega na tym, że maturzysta będzie zobowiązany przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru.
Do tej pory takiego obowiązku nie było, co skutkowało tym, że co trzeci maturzysta nie zdawał ani jednego przedmiotu dodatkowego.
W grupie przedmiotów do wyboru znajdą się następujące przedmioty:
- biologia
- chemia
- filozofia
- fizyka
- geografia
- historia
- historia sztuki
- historia muzyki
- informatyka
- język łaciński i kultura antyczna
- wiedza o społeczeństwie
- języki mniejszości narodowych i etnicznych
- język regionalny
- języki obce nowożytne
- matematyka
- język polski
Egzaminy z przedmiotu do wyboru będą zdawane na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu rozszerzonemu. Maturzysta może wybrać maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych.
Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego można zdawać z następujących języków:
- angielskiego
- francuskiego
- hiszpańskiego
- niemieckiego
- rosyjskiego
- włoskiego
Do egzaminu maturalnego z jednego wybranego języka obcego nowożytnego, tego samego w części pisemnej i ustnej, obowiązkowo przystępują wszyscy absolwenci ubiegający się o uzyskanie świadectwa dojrzałości. Język obcy nowożytny może być również wybrany jako przedmiot dodatkowy.
Ustny na nowych zasadach
Zmieni się formuła egzaminu z języka polskiego. Porzucony został system przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będzie ono dotyczyć fragment tekstów - literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem kultury.
W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie.
Zmieniono zasady oceniania tekstów maturzystów na pisemnym egzaminie z języka polskiego. Będą one oceniane całościowo. Zrezygnowano z tak zwanego "klucza odpowiedzi". Ma to stymulować uczniów do tworzenia kreatywnych wypowiedzi oraz nieszablonowego myślenia.
Ile trzeba mieć punktów?
Aby uzyskać maturę abiturient będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki.
Absolwent szkoły ponadgimnazjalnej będący laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej będzie zwolniony z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego. Ma on służyć tylko przy rekrutacji na studia.
Inna będzie forma przedstawiania wyników na świadectwach maturalnych. Oprócz podsumowania wyrażonego w procentach, pojawi się także skala centylowa, która pokaże, ilu maturzystów osiągnęło ten sam lub lepszy wynik. Powyższa modyfikacja może się okazać bardzo pomocna podczas procesu rekrutacyjnego w szkołach wyższych.
Absolwent, który nie zdał matury, może przystąpić do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych ponownie - zarówno w części ustnej, jak i pisemnej.