Maturalna statystyka
Największą popularnością na maturze 2020 wśród przedmiotów dodatkowych cieszyła się geografia, potem biologia oraz chemia.
Tylko 16 maturzystów wybrało język białoruski na poziomie rozszerzonym.
Do matury w 2020 roku przystąpiło 259 272 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, w tym 160 954 osoby z liceów ogólnokształcących, a 98 318 osób z techników.
Oprócz obowiązkowego języka polskiego i matematyki, największą popularnością - jak co roku - cieszył się język angielski. Ten przedmiot wybrało 94,2% zdających. Na język niemiecki zdecydowało się 4%, język rosyjski - 1,4%, inne języki zdawało zaledwie 0,5% maturzystów.
Najczęściej wybierane przedmioty dodatkowe
Źródło: cke.gov.pl
Historię muzyki wybrały 453 osoby, język łaciński i kulturę antyczną - 210.
Przedmioty najrzadziej wybierane
Najmniej osób zdecydowało się zdawać język białoruski na poziomie rozszerzonym - zaledwie 16 maturzystów. 20 osób wybrało język litewski, 28 ukraiński, a 32 zdawały język kaszubski.
Jakie były wyniki matur?
74% zdających otrzymało świadectwo maturalne. 17,2% osób mogło przystąpić do egzaminu poprawkowe, czyli z jednego z przedmiotów obowiązkowych uzyskali mniej niż 30% punktów. 8,8% nie zdało egzaminu.
Z ciekawostek - najlepiej matura wypadła w woj. małopolskim, następnie mazowieckim i kolejno podkarpackim.
Najsłabiej wypadli maturzyści z woj. warmińsko-mazurskiego, nieco tylko lepiej - zachodniopomorskiego i kolejno kujawsko-pomorskiego.
Zdecydowanie lepiej matura wypadła w liceach ogólnokształcących (81,1% zdawalności). 62,2% absolwentów techników uzyskało pozytywny wynik.
Lepszą zdawalność odnotowały szkoły publiczne - na poziomie 76,3%, w porównaniu z 50% w szkołach niepublicznych. Tak dużą różnicę tłumaczy spory odsetek wśród szkół niepublicznych uzupełniających szkół dla dorosłych, które statystycznie uzyskują niższe wyniki.
Średnie wyniki
Poniższy wykres prezentuje uśrednione wyniki z części pisemnej matury:
Źródło: cke.gov.pl