Maturzysto, Studencie - ucz się z mapą myśli
Mapa myśli (mind mapping) to rodzaj notowania, który zwiększa efektywność pracy i zapamiętywania dzięki wykorzystaniu obydwóch półkul mózgowych.
Prawie wszyscy uczniowie i studenci podczas nauki robią notatki. Zazwyczaj typowe zapiski są dość nudne od strony graficznej, co często przekłada się na trudności z zapamiętaniem treści. Nie wszyscy wiedzą, że można notować inaczej, a przy tym znacząco podnieść szybkość uczenia się. Chcecie spróbować nowej metody?
Notatki w postaci mapy myśli
Mapa myśli (mind mapping) to rodzaj notowania, który zwiększa efektywność pracy i zapamiętywania dzięki wykorzystaniu obydwóch półkul mózgowych. Metodę opracowali Tony i Barry Buzan. Metoda opiera się na założeniu, że podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny, aktywna jest tylko lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za myślenie logiczne.
Jeżeli podczas notowania użyjemy także symboli, kolorów, rysunków uaktywnimy prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za wyobraźnię i postrzeganie przestrzenie. Współpraca lewej i prawej półkuli pozwoli na zwiększenie naszej koncentracji, pamięci i efektywności pracy.
Jak tworzyć mapę myśli?
Do tworzenia map używa się rysunków, krótkich haseł, kolorowych przyborów. Mapa powinna być przejrzysta, kolorowa, zwracająca uwagę na najważniejsze zagadnienia.
Komputerowe mapy myśli
Co, jeśli nie lubimy rysować, mamy okropny charakter pisma albo nasze mapy myśli mają służyć nie tylko nam? Warto skorzystać wtedy z komputera. Oto kilka darmowych aplikacji do tworzenia własnych map.
Canva to kreator w języku polskim, który pozwala na tworzenie map myśli, ich edycję, przeglądanie i drukowanie. Program obsługuje różne szablony, układy wykresów takich jak: schemat organizacyjny, schemat w formie drzewka, schemat logiczny.
Mind Meister jest prostą anglojęzyczną aplikacją dostępną online. Należy tylko zarejestrować i zalogować się w serwisie, aby uzyskać możliwość tworzenia w pełni funkcjonalnych map. Gotowe mapy można zapisać w postaci plików graficznych i tekstowych. Można także udostępnić swoje mapy publicznie.
Mindomo to program zapewniający integrację z wieloma platformami learningowymi. Pozwala wykorzystać materiały wideo, audio czy narzędzie czatu.
Wypróbujcie mapy myśli przy nauce do kolejnego sprawdzianu, czy egzaminu.
Zobaczcie, czy ta metoda sprawdza się w Waszym przypadku.