Zarządzanie – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Zarządzanie to jeden z najpopularniejszych, najpowszechniejszych kierunków studiów. Znajduje się w ofercie wszystkich niemal uczelni ekonomicznych, uniwersytetów, wielu uczelni technicznych oraz niepublicznych szkół wyższych.
Studia na zarządzaniu to możliwość wyboru spośród bardzo licznych specjalności proponowanych na etapie rozpoczęcia kształcenia lub w jego trakcie. To powoduje, że absolwenci Zarządzania – oprócz ogólnokierunkowej wiedzy – posiadają specjalistyczne kompetencje w węższych dziedzinach, są ekspertami przykładowo w obszarze marketingu, handlu, finansów, HR, PR, logistyki, gospodarowania nieruchomościami i wielu innych.
Zarządzanie wybierają osoby o cechach przywódczych, przyszli menedżerowie, kandydaci kreatywni, zaradni, odporni na stres, zdeterminowani, komunikatywni.
Zarządzanie - rekrutacja
W uczelniach publicznych obowiązuje konkurs świadectw. Wymagane podczas rekrutacji przedmioty maturalne przeliczane są na punkty rankingowe. Zazwyczaj wyższe przeliczniki stosuje się w odniesieniu do przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Najczęściej pod uwagę brana jest matematyka, język obcy, geografia, historia, informatyka czy wiedza o społeczeństwie. Przedmioty rekrutacyjne mogą być różne, zależnie od profilu uczelni. Różne są też przeliczniki stosowane w odniesieniu do poziomu podstawowego i rozszerzonego matury.
Zarządzanie – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy wymogi kwalifikacyjne w kilku wybranych uczelniach, o różnych profilach kształcenia.
Kandydaci do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przyjmowani są na podstawie wyników z czterech przedmiotów: matematyki lub fizyki, dwóch języków obcych, jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, ekonomia, informatyka albo fizyka. Dodatkowo obowiązuje test z wiedzy o przedsiębiorczości.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu obowiązują trzy przedmioty: język obcy, matematyka oraz do wyboru: geografia, historia lub informatyka.
Uniwersytet Łódzki rekrutuje kandydatów w oparciu o wyniki z języka obcego oraz do wyboru matematyki, geografii, historii, WOS, informatyki. Dodatkowe punkty otrzymać można za wyniki z maksymalnie dwóch przedmiotów wybranych spośród: matematyka, geografia, historia, WOS, informatyka, fizyka, biologia, chemia.
Cztery przedmioty punktowane są na Uniwersytecie Warszawskim: język polski, język obcy i matematyka na dowolnym poziomie oraz przedmiot wybrany spośród: inny język obcy lub jego poziom rozszerzony, jeśli wcześniej punktowany był podstawowy, podobnie matematyka lub pozostałe przedmioty takie jak informatyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka.
Na Politechnice Gdańskiej obowiązuje język polski, język obcy, matematyka oraz geografia lub fizyka. Podobnie wygląda rekrutacja na Politechnice Częstochowskiej z tą różnicą, że przedmiotami do wyboru są geografia, historia lub wiedza o społeczeństwie.
Zdecydowana większość niepublicznych szkół wyższych rekrutuje na Zarządzanie na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejs.
Niezależnie od przedmiotów maturalnych decydujących o wynikach rekrutacji warto mieć na uwadze, że bardzo kiepskie wyniki np. z matematyki będą rzutowały na dalszych etapach kształcenia. Przedmioty finansowe, statystyczne, matematyka ekonomiczna, ekonometria, które znajdą się w programie studiów mogą okazać się mocno problematyczne, jeśli matematyka nie jest mocną stroną kandydata. Większość decyzji biznesowych podejmowanych jest w oparciu o modele, analizy, zestawienia danych, umysł analityczny i swobodne poruszanie się w nowoczesnych technologiach również nie powinny być obce kandydatom na studia na Zarządzaniu.
Zarządzanie – inne kierunki
W ofercie uczelni wiele jest propozycji dotyczących zarządzania w określonych obszarach i dziedzinach. Jeśli rozważacie inne studia z grupy kierunków „zarządzanie”, możecie rozważyć również:
Zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i prawo w biznesie
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Zarządzanie jakością i produkcją
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.