Deklaracje maturalne
Na początku lutego maturzyści składają deklaracje maturalne, wybierając tym samym te przedmioty, które pragną zdawać na maturze.
Kiedy deklaracje maturalne
Deklaracja maturalna to swego rodzaju zobowiązanie ucznia co do przedmiotów, z których będzie zdawał maturę.
Warto na spokojnie przemyśleć swoje decyzje, wybrać te przedmioty, które lubicie i nie sprawiają Wam kłopotów, ale jednocześnie takie, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.
Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny w kontekście wyboru uczelni oraz typu kształcenia.
Deklaracje maturalne składa się na początku lutego, w tym roku, w którym przystępuje się do matury. Corocznie wskazywana jest końcowa data, do której należy dokonać tej formalności. W ostatnich latach była to data 7 lutego.
Gdzie składa się deklarację maturalną?
Deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego należy złożyć w postaci papierowej u dyrektora szkoły, do której się uczęszcza lub w formie elektronicznej. Nie można złożyć deklaracji w obu postaciach.
Złożenie deklaracji elektronicznej możliwe jest w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://ziu.gov.pl po uprzednim zalogowaniu przy użyciu loginu i hasła otrzymanego:
- w przypadku uczniów ostatnich klas – od dyrektora szkoły, który przekazuje loginy we wrześniu
- w przypadku absolwentów z lat ubiegłych – od dyrektora macierzystej szkoły, który przekaże im loginy i hasła po otrzymaniu wniosku złożonego w określonym terminie
- w przypadku osób składających deklarację do dyrektora OKE (Deklarację B) – od dyrektora właściwej OKE, od którego będzie można odebrać login i hasło po złożeniu wniosku w określonym terminie.
Inną możliwością zalogowania jest użycie profilu zaufanego, e-dowodu albo bankowości elektronicznej.
Terminy formalności związanych ze składaniem deklaracji maturalnych dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl).
Co piszę w deklaracji?
W części pierwszej deklaracji maturalnej należy podać swoje dane osobowe:
- Nazwisko
- Imię
- Drugie imię (jeśli posiadasz)
- Datę urodzenia
- Miejsce urodzenia
- Numer PESEL
- Nazwisko rodowe
- Adres do korespondencji: ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość, numer telefonu, adres e-mail
- Płeć
W części drugiej deklaracji maturalnej należy zadeklarować przedmioty zdawane na maturze, zarówno obowiązkowe, jak i nieobowiązkowe (jeśli chcecie je zdawać).
Jakie przedmioty wskazać w deklaracji
Ideałem byłaby sytuacja, gdy uczeń już wcześniej ma sprecyzowane, które przedmioty chce zdawać na rozszerzeniu - bez zwlekania do ostatniej chwili, czyli klasy maturalnej. Dzieki temu z większym spokojem można zaplanowac naukę wybranych przedmiotów.
Ci uczniowie, którzy planują studia na najbardziej prestiżowych, popularnych i obleganych kierunkach, zwyczajnie w świecie muszą dołożyć wszelkich starań, aby dobrze zdać maturę rozszerzoną z tych przedmiotów, które punktowane w postępowaniu rekrutacyjnym.
Zanim więc zdecydujecie się na konkretną uczelnię, na określony kierunek studiów - dokładnie sprawdzajcie zasady rekturacji na studia. Dzięki temu zyskacie wiedzę, które przedmioty są przez uczelnie honorowane i wymagane (czasem istnieje pewna dowolność w wyborze).
Warto mieć rozeznanie w obowiązujących zasadach rekrutacji na preferowane kierunki w różnych ośrodkach akademickich. Może się okazać, że przykładowo w innej uczelni na ten sam kierunek wymagany będzie tylko poziom podstawowy albo inna grupa przedmiotów, które które trzeba zdać na maturze. I odwrotnie - brak jakiegoś przedmiotu na egzaminie maturalnym może zamknąć drogę w rekrutacji do pewnych uczelni.
Na kierunek lekarski (wybierając Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) należy zdać na poziomie rozszerzonym biologię oraz do wyboru chemię lub fizykę. Na ten sam kierunek do Collegium Medicum UMK można wybrać pomiędzy biologią a matematyką. Z kolei na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym trzeba zdać zarówno biologię, jak i chemię na poziomie rozszerzonym oraz dodatkowo fizykę lub matematykę.
Ten przykład pokazuje, że na etapie składania deklaracji maturalnej musicie mieć szczegółową wiedzę, który przedmioty będą Wam po prostu potrzebne zależnie od wyboru zarówno kierunku, jak i konkretnej uczelni. Taka sytuacja odnosi się do większości studiów. Choć wymogi kwalifikacyjne wydają się zbliżone w odniesieniu do pewnej grupy kierunków, to właśnie te drobne różnice mogą okazać się decydujące i przekreślić Wasze szanse na udział w rekrutacji.
Które przedmioty będą punktowane? Sprawdzajcie w szczegółowych zasadach rekrutacji na poszczególnych uczelniach. Pomocna będzie Baza uczelni.
Progi punktowe
Punkty uzyskane na maturze z przedmiotów rekrutacyjnych przeliczane są przez uczelnię według ustalonych wzorów, z uwzględnieniem odpowiednich mnożników, wag, poziomów egzaminu (rozszerzony/podstawowy). Ostateczna ich liczba decyduje o miejscu na liście rankingowej. W zależności od przyjętego przez szkołę wyższą limitu miejsc na określonym kierunku, punktacja osoby, która wypełnia wspomniany limit stanowi tzw. próg punktowy, czyli minimalną liczbę punktów rekrutacyjnych, jaką należało uzyskać, aby pomyślnie przejść proces kwalifikacji. Krótko mówiąc wszyscy z lepszymi wynikami są przyjęci, natomiast uzyskanie mniejszej liczby punktów niestety oznacza niepowodzenie. Dotyczy to konkretnej uczelni. Może się bowiem okazać, że przeliczniki i wyniki uzyskane przez kandydatów na tym samym kierunku ale w innej szkole były inne i uzyskane punkty są wystarczające do przyjęcia na ten sam kierunek w inne uczelni.
Analizowanie progów punktowych z ubiegłych lat, porównywanie w odniesieniu do różnych szkół wyższych daje pewne wyobrażenie, jakiś pogląd o wymaganiach. Ale miejcie na uwadze, że tak naprawdę decyduje o nich poziom kandydatów w danym roku. Jeśli o miejsce na studiach ubiegać się będą osoby z doskonałymi wynikami, to automatycznie prób punktowy będzie wyższy, bo limit miejsc na kierunku wypełnią maturzyści z dużą liczbą punktów rekrutacyjnych. I odwrotnie - "gorsze" świadectwa spowodują, że ostatnia przyjęta osoba, będzie miała tych punktów po prostu mniej.
Rekrutacja to zatem strategiczna kalkulacja, wymagająca wyważenia swoich szans, umiejętnej oceny własnych możliwości.
Co, jeśli zabrakło punktów?
Jak już wspomniano, wynik uzyskany w jednej uczelni nie jest równaznaczy z punktacją, jaką zdobędziemy w innej. Jeśli w pierwszym terminie nie udało się uzyskać wymarzonego indeksu - zdecydowana większość uczelni przeprowadza naboru uzupełniające. Należy śledzić informacje o kierunkach objętych drugim naborem. Oczywiście nie będzie on dotyczył pełnej oferty danej uczelni, ale może się okazać, że w innym ośrodku akademickim nadal można ubiegać się o miejsce na wymarzonych przez nas studiach.
Pamiętajcie również, że od wyniku rekrutacji - jak od każdej decyzji administracyjnej - można się odwołać na zasadach przewidzianych w kodeksie. Mamy nadzieję, że takiej konieczności nie będzie. Wasze wybory przedmiotów ujęte w deklaracji maturalnej będą trafione, matura pomyślnie zdana, a uzyskana liczba punktów pozwoli podjąć wymarzone studia.
Jakie studia wybrać?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj wszystkie typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe