Dietetyka w Opolu
Dietetyka - studia
To studia dla osób, które lubią biologię, chemię i tą wiedzę potrafią wykorzystać w kuchni. Duża kreatywność, polot kulinarny, wyobraźnia kucharska bardzo się przydadzą, aby w przyszłej pracy służyć konkretną poradą i pomagać komponować ciekawe, smaczne, a nawet oryginalne posiłki dietetyczne.
Ważne u przyszłego dietetyka są kompetencje interpersonalne, łatwość nawiązywania kontaktu, wzbudzania zaufania, ale też wrażliwość i takt wobec problemów, z jakimi przychodzą pacjenci.
Kształcenie obejmuje zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, fizycznych, chemicznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej.
Licencjackie studia trwają 3 lata. Odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Czym zajmuje się dietetyk?
Dietetycy zajmują się planowaniem żywienia osób cierpiących na konkretne schorzenia, będących w trakcie wycieńczającego leczenia, przyjmujących określone leki.
Komponują diety osób zdrowych zależnie od wieku, trybu życia, rodzaju uprawianego sportu. Prowadzą działalność profilaktyczną w zakresie propagowania zdrowych nawyków żywienia wśród dzieci.
Dietetyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: bioetyka, anatomia człowieka, biochemia ogólna żywności, fizjologia człowieka, parazytologia, genetyka, psychologia, kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna, analiza stanu odżywiania, podstawy żywienia człowieka, żywienie kliniczne, choroby dietozależne i cywilizacyjne, biotechnologia żywności, edukacja żywieniowa, prozdrowotne formy aktywności fizycznej.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki w szpitalu, z zakresu żywienia dzieci w żłobku i przedszkolu, w poradni dietetycznej lub chorób metabolicznych, w szpitalu dla dorosłych, placówce opieki społecznej oraz z zakresu technologii potraw.
Dietetyka - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie średniej ocen z trzech wybranych przez kandydata przedmiotów maturalnych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dietetykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dietetyce
Absolwenci kierunku pracują w poradniach żywieniowych, diabetologicznych, metabolicznych. Potencjalne miejsca pracy specjalistów z zakresu dietetyki to:
- zakłady żywienia zbiorowego,
- stołówki,
- restauracje,
- firmy cateringowe,
- instytucje kontroli jakości żywności.
Gabinety odnowy biologicznej, ośrodki spa. Placówki sportowe, kluby fitness, siłownie.
Ile zarabia dietetyk?
Czy warto studiować Dietetykę?
Świadomość społeczeństwa się zmienia, chcemy zdrowo się odżywiać, dbamy o zdrowie, figurę, zwracamy uwagę na skład i jakość kupowanych produktów. Jednak bez profesjonalnej pomocy nie jest łatwo odpowiednio zbilansować dietę, umiejętnie zastąpić pewne składniki innymi. Dlatego korzystamy z porad dietetyków.
Dietetyka - opinie
Kilka ciekawostek na temat praktycznej strony studiów opowiada Agata na blogu Dietetyczne Fanaberie:
***
Wiele kierunków studiów związanych jest z zagadnieniami dotyczącymi odżywiania, zdrowej diety, ekologicznego przygotowywania i przechowywania żywności. Może zainteresują Was studia:
Dietetyka i ekologiczna żywność
Technologia żywności i żywienie człowieka
Żywienie człowieka i dietoterapia
Żywienie człowieka i dietetyka
Żywienie człowieka i ocena żywności
Dietetics – studies in English
Sprawdź inne kierunki medyczne
Przeczytaj o typach studiów medycznych