Jak skutecznie uczyć się przed maturą? Porady dla maturzystów.
Skuteczna nauka to marzenie każdego ucznia. Dla maturzysty sprawne przyswajanie wiedzy to niezwykle ważna umiejętność. Jak zatem skutecznie się uczyć, aby w maju podczas matur śpiewająco zdać egzamin dojrzałości?
Siedzisz z książkami cały dzień, przeglądasz zeszyty, kilkukrotnie czytasz to samo, idziesz po szóstą herbatę, czy czwartą kawę? Może po raz kolejny robisz kanapki? Już wieczór, a w głowie niewiele więcej niż przed rozpoczęciem nauki? Całe kolejne popołudnie zmarnowane. Czy jest sposób aby przyspieszyć proces uczenia się, sprawić by był bardziej efektywny? Jest! Wystarczy się odpowiednio przygotować.
Czym jest uczenie się?
Należy zdać sobie sprawę z tego, że uczenie się jest procesem, na który można wpływać i który ma w efekcie doprowadzić do modyfikacji zachowania, zdobywania doświadczenia i wiedzy. Po lekturze tego artykułu będziesz mógł zmodyfikować swoje zachowanie dotyczące nawyków związanych z nauką. Proces uczenia się może być świadomy lub nieświadomy. Aby był efektywny, musi być jak najbardziej uświadomiony, czyli nasza uwaga musi być świadomie ukierunkowana na naukę.
Logistyka uczenia się
Wiedząc, że przed nami popołudnie z książkami skupmy się na przygotowaniu przestrzeni. Na początek wietrzenie pokoju, a w międzyczasie usuwanie wszystkich rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Kiedy w otoczeniu mniej tzw. dystraktorów, czyli „przeszkadzaczy” efektywność nauki rośnie. Biurko, stolik, czy łóżko – miejsce, gdzie zamierzamy się uczyć powinno być puste, pozbawione rzeczy, które mogą być ciekawsze od notatek, czy książek. Należy schować gazetki, telefon i wszystko, co może „uatrakcyjnić” czas przeznaczony na naukę.
Drugą ważną sprawą jest przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, czyli notatek, podręczników, zakreślaczy, długopisów, kserówek, plików z których mamy zamiar korzystać. Przerywanie nauki na szukanie niezbędnych przedmiotów może skutecznie zniechęcić do jej kontynuowania. Kanapki, przekąski, napoje to też rzeczy, które warto mieć już przygotowane i pod ręką przystępując do nauki. Po drodze do kuchni zawsze może wydarzyć się coś ciekawego, co skutecznie odciągnie nas od pracy.
Ważny jest też plan – co, kiedy i ile chcemy zrobić. Warto włączyć do planu odpoczynek, drzemki, przerwy i inne wymówki, oczywiście należy ściśle określić czas ich trwania. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej wrócić do pracy. Najlepszy plan ma punkty, które można odhaczać po zrealizowaniu.
Przygotowanie psychiczne
Przygotowanie psychiczne jest równie ważne jak logistyczne. Po pierwsze wyznaczenie celu, czyli odpowiedź na pytanie, co chcę osiągnąć i ile realnie czasu na to potrzeba. Warto zastanowić się nad odpowiedzią na najważniejsze pytanie po co mi ta nauka, po co mi matura?
Jasny i określony cel pomaga w realizacji kroków, które prowadzą do jego urzeczywistnienia. Należy również „zamknąć”, to co wydarzyło się przed nauką i to co wydarzy się po niej. Pamiętaj, że uczenie się u każdego wygląda inaczej. Musisz znaleźć swoją własną metodę i sposób nauki jaki najbardziej Ci odpowiada. Niektórzy wolą rozrysowanie materiału, inni nagranie notatek i ich odsłuchiwanie, jeszcze inni przepisywanie do czasu kiedy wszystko jest w głowie.
Następnym razem kiedy będziesz zabierał się do nauki spróbuj zastosować powyższe rady, różnica w efektach gwarantowana.