Opanuj stres przed egzaminem

Stres jest stanem napięcia spowodowanym napotkanymi trudnościami, z którymi musimy sobie poradzić.

Czy stres jest dobry, czy też zły? To zależy od nas samych, bo to my nadajemy mu znaczenie. Jeżeli sobie z nim nie radzimy jest zły, ale jeśli go pokonujemy, może być dobry. W niewielkiej dawce stres jest potrzebny. W nadmiarze, źle wpływa na nasze zdrowie.

Warto mieć wiedzę na temat tego, jak sobie radzić ze stresem przed egzaminami. Aby złagodzić objawy stresu, nie skupiaj się na tym, jak bardzo się denerwujesz. Skoncentruj się raczej na stanie posiadanej wiedzy. Wtedy stres zamiast oddziaływać destrukcyjnie, będzie Ci pomagał. Gdy podchodząc do egzaminu będziesz w stanie lekkiego napięcia, będziesz skoncentrowany i umotywowany. Wzrost poziomu adrenaliny spowoduje lepszą pracę mózgu.

Nie warto stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko, jeśli nie jesteśmy w stanie jej pokonać. Należy się nastawić na próbę osiągnięcia najlepszego wyniku. Myśląc w ten sposób zmniejszamy stres i nie okłamujmy samych siebie.

Staraj się zachować zdrowy dystans i myśleć pozytywnie. To naprawdę pomaga. Powtarzaj sobie, że nie takie rzeczy już robiłeś, że ten egzamin nie jest niczym strasznym. Porozmawiaj o tym z przyjacielem, starszym bratem, rodzicem. Miła pogawędka podczas krótkiego spaceru na świeżym powietrzu na pewno skutecznie pomogą odciągnąć uwagę od napicia.


Dobrze zorganizuj swój własny czas

Zaplanuj w ciągu dnia rutynowe czynności, szkołę, naukę, ale i przyjemności. Musi panować między nimi równowaga. Szczególnie dokładnie staraj się zaplanować czas na bieżącą naukę, powtórki, przygotowania do matury. Bądź systematyczny – to podstawa sukcesu. Nie pozwól, by spiętrzyły się wokół ciebie zaległości. To może wyprowadzić cię z równowagi i spowodować dyskomfort psychiczny. Z kolei skrupulatnie wykonywany plan zadań podziała na ciebie uskrzydlająco. Kiedy będziesz widział, że w swoim własnym założonym tempie opanowujesz materiał przeznaczony do nauki, będziesz czuł mocny grunt pod nogami. A o to właśnie chodzi.

Pamiętaj, że podczas intensywnego wysiłku umysłowego należy dobrze się odżywiać. I choć masz dość zrzędzenia mamy, posłuchaj jej rad. Odrzuć chipsy, colę i paluszki na rzecz jajecznicy, dwudaniowego obiadu, porcji warzyw i owoców każdego dnia.


Nie zapominaj o przyjemnościach

Nic tak nie poprawia nastroju, jak spotkanie ze znajomymi, obejrzenie dobrego filmu, posłuchanie ulubionej muzyki. Jeśli masz psa, nie rezygnuj z wieczornego spaceru, podczas którego masz okazję by się dotlenić. Zresztą wszelki sport, ruch na świeżym powietrzu, rekreacja to doskonała broń w walce ze stresem. Dodaje energii, motywacji, sił, pozytywnie nastraja.

Przed snem zafunduj sobie relaksacyjną kąpiel w wannie z dodatkiem soli morskiej albo lawendowego płynu. Fantastycznie działa na napięte partie mięśni, skutecznie je rozluźnia. Gdyby to proste rozwiązanie okazało się nie wystarczające, wybierz się na masaż. Umiejętnie wykonany odblokuje napięty kark, zniweluje bóle głowy, wyciszy.


Myśl pozytywnie

To bardzo ważne, by nie nakręcać się w negatywnych emocjach. Kiedy oczyma wyobraźni widzisz sukces, wyzwalasz w organizmie chęć walki. Sam siebie dopingujesz do pracy, bo chcesz osiągnąć wymarzony cel. I chodź czasami trudno ci w to uwierzyć, osiągnięcie go jest naprawdę możliwe.