Transport i logistyka w Radomiu
Transport i logistyka - studia
Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny nie maleje. Wynika to z ciągłej potrzeby przemieszczania produktów i usług, globalizacji gospodarki a co za tym idzie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze transportu i koordynacji procesów.
Studenci uzyskują wiedzę z zakresu wykorzystywania sztucznej inteligencji do projektowania urządzeń, systemów oraz środków transportu, inżynierii środków transportowych, inżynierii ruchu, analizy systemów transportowych, posługiwania się najnowocześniejszymi technologiami Przemysłu 4.0.
Absolwenci po 3 latach kształcenia uzyskują dyplom inżyniera. Magisterskie studia trwają 2 lata.
Transport i logistyka - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie nauczania: automatyzacja procesów w transporcie, infrastruktura transportu, systemy informatyczne w transporcie i spedycji, rynek usług TSL (transport, logistyka, spedycja), systemy SRK (sterowanie ruchem kolejowym), systemy mikroprocesorowe w automatyce kolejowej, organizacja ruchu kolejowego, inżynieria ruchu drogowego, eksploatacja i diagnostyka pojazdów, rzeczoznawstwo samochodowe, teoria informacji i sygnałów, logistyka miejska.
Transport i logistyka - specjalizacje
Studenci studiów pierwszego stopnia mają do wyboru następujące specjalności:
- eksploatacja i diagnostyka środków transportu
- organizacja i technika transportu
- logistyka i spedycja
- sterowanie ruchem w transporcie kolejowym.
Wydział umożliwia kontynuowanie kształcenia na tym samym kierunku na magisterskich studiach drugiego stopnia w specjalnościach:
- systemy logistyczne
- drogi kolejowe
- organizacja i technika transportu
- sterowanie ruchem w transporcie kolejowym
- eksploatacja i utrzymanie pojazdów.
Transport i logistyka - rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz fizyki lub chemii lub informatyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport i logistykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia transportowe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po kierunku
Różnorodność oferowanych specjalności sprawia, że ukończenie kierunku transport i logistyka daje szerokie możliwości zawodowe. Absolwenci zatrudniani są firmach transportowych, spedycyjnych, logistycznych, w wielu działach firm produkcyjnych lub usługowych, gdzie wymagane są umiejętności organizowania i koordynowania działań na każdym etapie wytwarzania produktów czy usług finalnych.
Potencjalne miejsca pracy dla osób z wykształceniem z zakresu transportu i logistyki to także przedsiębiorstwa przemysłu motoryzacyjnego, zakłady transportu kolejowego, stacje diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów, bazy logistyczne, terminale kontenerowe, centra dystrybucyjne, komórki administracji rządowej i samorządowej.
Ile zarabiają logistycy?
Według raportów pracuj.pl początkujący pracownik zarabia przeciętnie 4500 zł brutto, a specjalista ds. logistyki z kilkuletnim stażem - 6500 zł brutto. Kluczowa jest oczywiście znajomość języków obcych oraz specjalistycznego oprogramowania, jak choćby SAP. Studia na logistyce to z pewnością dobra inwestycja w przyszłe życie zawodowe.
Czy warto studiować transport i logistykę?
Chcesz poznać prognozy zatrudnienia dla specjalistów z branży logistyki, dowiedzieć się, ile zarabiają młodzi ludzie na stanowiskach związanych z logistyką? Jakie wskazówki mogą przekazać przyszłym logistykom eksperci – o tym wszystkim przeczytajcie:
Studenci kierunku zyskują możliwości wyjazdów w ramach programu Erasmus+ na studia i praktyki zagraniczne do wielu uczelni.
Transport i logistyka - opinie
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych
Przeczytaj opisy kierunków technicznych
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki: