Jeszcze kilka lat temu obowiązkowa matura z matematyki wzbudzała kontrowersje wśród uczniów. Obecnie przedmiot traktuje się jak każdy inny. Nie znaczy to jednak, że skończyły się problemy z nauką matematyki. Matematyka jest przedmiotem najczęściej niezdawanym przez abiturientów.

W zeszłym roku 18% uczniów przystępujących do matury z matematyki nie zdało egzaminu. Chociaż wystarczy tylko 30% punktów, to wielu maturzystów nawet z tym ma problemy.

Jak więc przygotować się do matury z matematyki by ją zdać?

Matematyka jest dlatego „trudna”, że musimy pamiętać o wszystkim, czego nauczyliśmy się kiedykolwiek wcześniej. W przypadku kiedy podstawy nie są dobrze opanowane, to trudniejsze rzeczy wydają się czarną magią. Jeżeli z matematyką nam nie po drodze, należy zacząć właśnie od powtarzania podstaw.

Wiadomo, że zaległości działają demotywująco na dalszą naukę, więc w pierwszej kolejności należy się ich pozbyć. Warto znaleźć w Internecie jakiś darmowy kurs, który krok po kroku przeprowadzi od zagadnień prostych do tych trudniejszych. Platformą, gdzie możemy zrealizować kurs matematyki od podstaw jest np. khanacademy.org

Dobrym pomysłem jest też przeszukanie YouTube, gdzie istnieją liczne kanały objaśniające poszczególne działy matematyki. Filmiki to jakby darmowe korepetycje, a wiedzę łatwiej przyswoić oglądając nagrania.

Źródłem wiedzy o wymaganiach oraz zbiorem przykładowych zadań są informatory maturalne przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Rozwiązując zadania zawarte w tej publikacji, a także arkusze egzaminacyjne z lat poprzednich pracuje się na materiale źródłowym. Jest duża szansa na to, że w maju zadania będą bardzo podobne, do tych które już kiedyś były.

Podczas rozwiązywania zadań ważne jest rozumienie ich treści. Dlatego jeżeli pojawiają się jakieś nowe pojęcia matematyczne, z którymi spotykamy się po raz pierwszy należy najpierw sprawdzić, czy były już analizowane, a jeżeli tak, to najpierw je powtórzyć. W treści zadania często pojawiają się wskazówki od czego należy zacząć. Przed udzieleniem odpowiedzi warto po raz kolejny przeczytać pytanie.

Samodzielne rozwiązywanie zadań to najbardziej efektywna nauka, którą zapamiętujemy najdłużej. Dlatego też czytanie gotowych rozwiązań należy zostawić tylko na takie zadania, których nawet po kilku próbach nie jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie.

Nauka matematyki wymaga chyba największej systematyczności spośród wszystkich przedmiotów maturalnych. Nie da się jej nauczyć w tydzień, czy miesiąc. Opanowanie materiału zależy także od indywidualnych predyspozycji, jednak im wcześniej rozpoczniemy naukę do matury tym lepiej.