Kierunek lekarski – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Kierunek lekarski to domena uczelni medycznych oraz wydziałów medycznych niektórych uniwersytetów. Kilka niepublicznych szkół wyższych również realizuje te studia. Możliwości wyboru uczelni jest więc wiele, jednak nie ma co się łudzić – na kierunek lekarski dostają się najlepsi. Konkurencja jest duża, jedynie doskonałe wyniki maturalne dają szansę na indeks.
W roku akademickim 2021/2022 przygotowanych było w sumie ponad 9 tysięcy miejsc na kierunek lekarski. Najwięcej miejsc czekało na kandydatów na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku. Średnio, w skali całego kraju liczba kandydatów ubiegających się o jedno miejsce na studiach medycznych zbliżała się do 11. W poszczególnych uczelniach te statystyki wyglądały znacznie groźniej – przykładowo na Uniwersytecie Rzeszowskim na stacjonarnych studia na kierunku lekarskim liczba osób na miejsce wynosiła 23.
Droga do zawodu lekarza jest długa. Kierunek lekarski to sześć lat wytężonej pracy. Ukończenie studiów pozwala na odbycie stażu i przystąpienie do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego pozytywny wynik uprawnia do rozpoczęcia praktyki lekarskiej. Wybór takiej drogi kariery dotyczy osób pracowitych, zdeterminowanych, sumiennych.
Jakie przedmioty na maturze?
Pomysł studiowania medycyny pojawia się często już na etapie wyboru szkoły średniej czy klasy o określonym profilu. Na pewno musicie być za pan brat z biologią i chemią. Duża ilość materiału z tych przedmiotów wymusza intensywną pracę przez całą szkołę średnią. A to kluczowe przedmioty rekrutacyjne. Punktowana jest także fizyka i matematyka.
Analizując zasady rekrutacji na poszczególnych uczelniach widać, że możliwe jest aplikowanie w wybranych szkołach wyższych na kierunek lekarski bez biologii i chemii zdawanych na maturze, jednak ich wybór wydaje się oczywisty choćby ze względu na charakter przyszłych studiów i pogłębianie wiedzy z tych m.in. przedmiotów.
Kierunek lekarski – rekrutacja
Przyjrzyjmy się zasadom rekrutacji na wybranych uczelniach.
Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz Uniwersytecie Medycznym w Łodzi kandydaci wybierają dwa przedmioty spośród: biologia, chemia, fizyka i matematyka.
W Collegium Medicum w Bydgoszczy obowiązuje biologia lub matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fizyka, matematyka lub biologia.
Z kolei na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu wymagana jest biologia na poziomie rozszerzonym oraz do wyboru chemia lub fizyka. Tak samo przebiega rekrutacja na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym czy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Warszawski Uniwersytet Medyczny punktuje trzy przedmioty maturalne: biologię, chemię oraz do wyboru fizykę lub matematykę.
Jak widać wymogi kwalifikacyjne nie są identyczne. Warto więc wcześniej szczegółowo przeanalizować zasady rekrutacji na interesujących Was uczelniach i przyjąć odpowiednią strategię, wybierając na maturze te przedmioty, z których czujecie się najsilniej, co daje z kolei szansę na satysfakcjonujący wynik.
Kierunek lekarski – uczelnie niepubliczne
Cztery niepubliczne szkoły wyższe oferują studia na kierunku lekarskim. Czy rekrutacja jest analogiczna jak w przypadku uczelni publicznych?
Tak, nie ma taryfy ulgowej. Przeliczane są punkty uzyskane z tych samych przedmiotów rekrutacyjnych, w różnych konfiguracjach.
Kierunek lekarski - inne studia
Biorąc pod uwagę liczbę kandydatów aplikujących na kierunek lekarski, wielu z nich nie uzyskuje wymarzonego indeksu. Jakie inne kierunki wybierają osoby, które zdawały na maturze wymagane na studia medyczne przedmioty?
Jeśli macie doskonałe wynik w biologii czy chemii, rozważcie inne studia medyczne:
Kierunek lekarsko-dentystyczny
lub
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.