Logistyka na Śląsku
Intensywny rozwój sektora TSL (transport-spedycja-logistyka) ma nierozerwalny związek ze wzrostem mobilności ludzi, globalizacją działalności gospodarczej i handlu, rozbudową infrastruktury.
Logistyka - studia
Kandydaci na studia to osoby, które w przyszłości będą podejmować wiele decyzji związanych z procesem planowania, realizowania oraz kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych w oparciu o zdobytą na studiach wiedzę inżynierską, techniczną, ekonomiczną oraz kierowniczą.
Logistyk powinien być osobą dynamiczną, kontaktową, zdecydowaną, potrafiącą pracować pod presją czasu.
Logistyka to studia licencjackie lub inżynierskie, po których można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.
Logistyka - przedmioty na studiach:
Przykładowe przedmioty w programie studiów: środki transportu, systemy logistyczne w transporcie, ekonomika transportu, technologia transportu, prawo transportowe, automatyzacja i robotyzacja w transporcie, spedycja krajowa i międzynarodowa, organizacja transportu międzynarodowego, dokumentacja w transporcie i spedycji, zarządzanie i sterowanie zapasami, infrastruktura magazynowa, technologia magazynowania, systemy informatyczne w procesach magazynowych, środki transportu wewnętrznego, organizacja prac magazynowych, projektowanie magazynów, dokumentacja w magazynowaniu.
Studia logistyczne na Śląsku
Uczelni na Śląsku, które oferują kształcenie na Logistyce jest sporo.
Wybrać można:
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Akademia Górnośląska im. W. Korfantego w Katowicach
Politechnika Śląska w Gliwicach
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Logistyka - rekrutacja
Rekrutacja na UE odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz do wyboru: matematyki, geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, informatyki lub fizyki.
Nabór na PŚ obejmuje punkty maturalne z matematyki zdawanej na poziomie podstawowym oraz przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym, do wyboru spośród: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka.
Kandydaci do PCz przyjmowani są w oparciu o wyniki z matematyki, języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: geografia, historia, wos.
Do uczelni niepublicznych obowiązuje wolny nabór.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logistykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia logistyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logistyka - specjalizacje
Studenci mogą wybrać m.in. takie ścieżki kształcenia:
- telematyka transportu i logistyki
- transport w systemach logistycznych
- obsługa logistyczna
- zaopatrzenie
- logistyka transportu
- logistyka procesów magazynowania
- logistyka miast i regionów
- logistyka przedsiębiorstw przemysłowych
- zarządzanie łańcuchem dostaw
- logistics and international forwarding – studia w języku angielskim
- logistics of trade and distribution – studia w języku angielskim
- logistyka handlu i dystrybucji
- logistyka i spedycja międzynarodowea
- logistyka w małych i średnich przedsiębiorstwach
- logistyka w organizacji
- zarządzanie usługami logistycznymi.
Praca po Logistyce
Przykładowe stanowiska, które mogą zajmować absolwenci logistyki to:
- kierownik magazynu,
- specjalista ds. zakupów,
- inżynier procesu,
- spedytor,
- specjalista ds. zarządzania flotą,
- kierownik działu logistyki.
Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, centrach logistycznych, firmach spedycyjno-transportowych.
Ile zarabia logistyk?
Logistycy nawet z kilkuletnim doświadczeniem nie mogą narzekać na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło w tym zawodzie 6500 zł brutto (wg portalu pracuj.pl). Stanowiska kierownicze to już zupełnie inne kwoty. Przykładowo mediana zarobków supply chain managera (zarządzający łańcuchem dostaw) wynosiła 15000 zł – to oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabiała więcej od tej kwoty.
Studia logistyczne to zatem dobra inwestycja w przyszłe życie zawodowe.
Czy warto studiować Logistykę?
Logistyka to przede wszystkim współpraca. Silną stroną kierunku, uzupełniającą proces dydaktyczny, jest możliwość szerokiego zaangażowania w rozwiązywanie realnych problemów. Udział w kołach naukowych, Top Young 100 oraz wielu podobnych inicjatywach, pozwala na budowę własnych sieci kontaktów i sukcesywne budowanie własnego doświadczenia zawodowego. A po zakończeniu studiów rozpoczęte znajomości można rozwijać w ramach klubu absolwentów.
dr Grzegorz Krawczyk, Katedra Transportu, UE
Logistyka - opinie
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych
Przeczytaj opisy kierunków technicznych
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki: