Matura z fizyki i astronomii
Fizyka i astronomia może być zdawana na maturze jak przedmiot dodatkowy, co oznacza, że uzyskany wynik nie ma wpływu na zdanie matury.
Fizyka i astronomia może być zdawana na maturze jak przedmiot dodatkowy, co oznacza, że uzyskany wynik nie ma wpływu na zdanie matury, jest jedynie odnotowywany na świadectwie w skali procentowej.
Matura w tym przypadku tylko na poziomie rozszerzonym ma formę pisemną.
Co trzeba umieć?
Tematyka zadań (zależnie od poziomu egzaminu) obejmuje zjawiska związane z ruchem, oddziaływaniami w przyrodzie, makroskopowymi właściwościami materii a jej budową mikroskopową, obwodami prądu stałego, polem elektromagnetycznym, porządkiem i chaosem w przyrodzie, hydrostatyką i aerostatyką, światłem i jego rolą w przyrodzie, energią, jej przemianami i transportem, budową i ewolucją Wszechświata, jednością mikro- i makroświata, narzędziami współczesnej fizyki.
Od zdającego oczekuje się umiejętności odczytywania, analizowania czy uzupełniania informacji przedstawionych w formie tabeli, wykresu, rysunku, schematu, przetwarzania i interpretowania informacji oraz budowania prostych modeli fizycznych i matematycznych, planowania doświadczeń i analizowania uzyskanych wyników.
Przebieg egzaminu
Na arkusz egzaminacyjny przewidziano 180 min.
Arkusz zawiera od 20 do 30 zadań. Część z nich stanowią pytania zamknięte, w których po dokonaniu prostych obliczeń należy wybrać jedną z podanych odpowiedzi. Drugą część stanowią zadania otwarte, wymagające samodzielnego przeprowadzenia obliczeń prowadzących do uzyskania wyniku. W tych zadaniach oceniana będzie wybrana metoda, kolejne etapy obliczeń oraz podanie wyniku z jednostką. Wszystkie niezbędne obliczenia powinny znaleźć się w arkuszu rozwiązań. Rozwiązanie można podać tylko jedno - jeśli wskazanych będzie kilka wyników końcowych, w tym prawidłowy, za takie zadanie zdający nie otrzyma punktów.
Zwolnieni z matury z fizyki i astronomii są laureaci i finaliści Olimpiady Fizycznej.
Fizyka i astronomia jest wymagana na świadectwie maturalnym podczas rekrutacji na wybrane kierunki medyczne (lekarski, stomatologia, optometria), większość kierunków politechnicznych i uczelni technicznych, a także opcjonalnie uwzględniana w konkursach świadectw na uczelniach przyrodniczych.